Kontroverzný harvardský profesor mal „Heuréka moment“: Vie, ako by sme mohli nájsť mimozemšťanov!
Avi Loeb nedávno publikoval štúdiu, ktorá ukazuje, ako by sme mohli nájsť vyspelý život vo vesmíre.
Začiatkom 70. rokov významný výskumník menom Roger Penrose demonštroval, ako by sa dala získať energia z rotujúcej čiernej diery. Od jeho prvej hypotézy sa objavilo viacero teórií, ktoré naznačujú, že ak vo vesmíre existujú vyspelé civilizácie, potom túto metódu využívajú na to, aby poháňali svoje technológie.
Ako informuje portál Universe Today, nedávno zverejnil svoju hypotézu aj harvardský profesor Avi Loeb, ktorý je známy svojimi “uletenými” tvrdeniami ohľadom mimozemských civilizácií. Loeb je vedcom, ktorý už dávnejšie hľadal v Tichom oceáne časti havarovaného lietajúceho taniera.
Vo svojej novej štúdii Loeb uvažuje, že vyspelé mimozemské civilizácie by sa mohli spoliehať na čiernu dieru, ktorá okolo ich planéty obieha ako mesiac. Tak by dokázali získať prakticky neobmedzenú energiu. Akrečný disk čiernej diery by planétu okolo ktorej by čierna diera obiehala, pomáhal osvecovať. Loeb tvrdí, že takúto sústavu by sme vedeli zachytiť a mohla by sa považovať za potenciálnu technologickú stopu v odbore SETI.
Neobmedzená energia čiernej diery
V rámci štúdie Loeb presnejšie popísal proces, v rámci ktorého by mimozemská civilizácia vhodila hmotu do čiernej diery a následne by energiu získala cez vysokorýchlostné prúdy, ktoré vzniknú na póloch objektu.
Čierna diera, ktorá by sa nachádzala okolo domova vyspelej mimozemskej civilizácie, by bola veľmi malá. Loeb sa domnieva, že by tento objekt vážil “len” 100-tisíc ton. Takáto čierna diera by sa v prípade nedostatku hmoty “vyparila” za približne rok a pol cez Hawkingovo žiarenie. Ak by ju ale mimozemská civilizácia úmyselne kŕmila, približne 2 kg materiálu za sekundu, čierna diera by im poskytla neobmedzenú energiu.
Neprehliadnite
“Takáto sústava s čiernou dierou je najvýkonnejší motor, aký ma napadol. Palivo sa pretvára na energiu s perfektnou efektivitou 100%, pretože hmota, ktorá padá do čiernej diery sa nakoniec dostáva von v podobe Hawkingovho žiarenia. Napadlo mi to pred niekoľkými dňami a nezistil som, že by sa niečo také v minulosti diskutovalo. Vtedy som zažil Heuréka moment,” hovorí Avi Loeb.
Loeb ďalej vysvetlil, že jeden ďalší spôsob, ako pretvoriť hmotu na radiáciu so 100% efektivitou je proces, v rámci ktorého sa navzájom vyhladí hmota a antihmota. Tento proces sa však stále nachádza ďaleko od toho, čo ľudstvo dokáže. Od roku 1995 urýchľovače častíc vyprodukovali menej ako 10 nanogramov antihmoty. To stačí na rozsvietenie 60-wattovej žiarovky na 4 hodiny.
100-tisíc tonová čierna diera by vytvorila približne 40-kvadriliónov wattov energie. Celý svet minie približne niekoľko terawattov energie. Loeb ďalej hovorí, že hmotou pre čiernu dieru môže byť hocičo, napríklad aj odpad.
“Neexistuje lepší spôsob ako sa zbaviť odpadu, než ho pretvoriť na čistú energiu so 100% efektivitou,” hovorí Loeb.
Nájdeme takúto sústavu?
Ročne ľudstvo vyprodukuje takmer 2-miliardy ton odpadu. To je dostatok hmoty na to, aby sme čiernu dieru poháňali po dobu 437 miliónov rokov. V prípade mimozemskej civilizácie by sme takýto motor z čiernej diery dokázali pozorovať na veľmi veľké vzdialenosti. Z toho dôvodu vníma Loeb podobné čierne diery, obiehajúce okolo planét, ako vhodnú technologickú stopu pre pátranie po vyspelom mimozemskom živote. Medzi ďalšie technologické stopy sa môžu radiť napríklad Dysonove sféry. Ide o megastavby, ktoré by obklopovali celú hviezdu a získavali energiu priamo z nej.
Čo sa ale čiernej diery týka, takýto “motor” by sme mohli objaviť v prípade osamotenej pevnej planéty. Tá by bola osvietená gama lúčmi z “mesiaca”, pričom neobieha okolo žiadnej hviezdy. Ak takúto sústavu objavíme, môže ísť o znak veľmi vyspelej mimozemskej civilizácie, ktorej sa podarilo buď vytvoriť alebo nejakým spôsobom zachytiť miniatúrnu čiernu dieru.
Komentáre