SpravodajstvoVeda a výskum

„Kontakt s mimozemšťanmi nie je dobrý nápad,“ tvrdí známy teoretický fyzik, Michio Kaku

Prečo by sa ľudstvo nemalo spojiť s inou vesmírnou civilizáciou?

Michio Kaku je profesor teoretickej fyziky na univerzite City College v New Yorku, popularizátor vedy a zástanca teórie strún.

V novom rozhovore pre portál The Guardian rozprával o vesmírnych teleskopoch novej generácie a ich potenciály zachytiť mimozemský život. Na mysli má nový teleskop Jamesa Webba, ktorý by mal byť spustený ku koncu tohto roka. Vďaka nemu budú môcť astronómovia skúmať blízke exoplanéty priamo a vďaka tomu získať prehľad o zložení ich atmosfér.

„Myslím, že máme dosť veľkú šancu, že sa nám podarí nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou,“ tvrdí Michio Kaku.

Zároveň tvrdí, že nadviazať s nimi kontakt je hrozný nápad, hoci s ním veľa jeho kolegov nesúhlasí. Ako príklad uvádza Španielov a ich dobývanie Ameriky. Kaku nechce tvrdiť, že sú mimozemšťania zlí, no v tomto prípade ide o obrovské riziko, ktoré ľudstvo nemôže nechať náhode. Tvrdí to hlavne preto, lebo nemôžeme vedieť, aké úmysly by mala mimozemská civilizácia a ak sa pozrieme do histórie, všimneme si niekoľko prípadov, kedy bola návšteva novej krajiny sprevádzaná násilím.

Nepreložiteľná správa

Čo sa týka samotného kontaktu s mimozemskou civilizáciou, ak by ľudstvo dokázalo zachytiť správu z vesmíru, pravdepodobne by sme ju nedokázali preložiť. Tvrdil to poľský filozof Stanislaw Lem. V prvom rade by sme sa stretli s kultúrou, ktorá je nám úplne cudzia. Ak prekladáme staroveké jazyky, vždy sa vieme oprieť o koncepty, ktoré fungujú aj dnes. Tieto koncepty môžu byť rodina, smrť, smútok a podobne.

V prípade mimozemskej civilizácie a jej jazyka sa stretávame s niečím úplne cudzím. Nemôžeme vedieť, či si mimozemšťania zakladajú rodinu, či sa rodia, alebo či umierajú, a je možné, že ich jazyk to odzrkadľuje. Keďže by ľudstvo dostalo správu, ktorá používa jazyk, vychádzajúci z úplne odlišných základov, než sú u nás na Zemi, je viac ako pravdepodobné, že by sa nám správu preložiť nepodarilo.

Ďalším problémom by mohla byť takzvaná inteligenčná priepasť. Ak by sme nadviazali kontakt s oveľa vyspelejšou civilizáciou, pravdepodobne by sme nedokázali prísť na to, čo nám chce povedať. Podobná situácia nastáva, ak by ste sa pokúsili vysvetliť psovi, ako funguje internet. V tomto prípade, by sme samozrejme boli mi tým psom.

Fermiho paradox vysvetľuje, prečo sme ešte nenašli žiadnu mimozemskú civilizáciu, hoci by mal byť život v našej galaxii pomerne bežným. Jednou z teórii je, že môžeme byť prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre. Autorom teórie je Lawrence Bracewell. Tvrdí, že ak by sa zrodila civilizácia, schopná cestovať vesmírom, rýchlo by expandovala a zabránila ostatným urobiť to isté. Keďže sa tak nestalo, je možné, že sme prví vo vesmíre. Presvedčivejším dôkazom ale môže byť to, že sme ešte žiaden život neobjavili.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close