„Kontakt s mimozemšťanmi nie je dobrý nápad,“ tvrdí známy teoretický fyzik, Michio Kaku

Prečo by sa ľudstvo nemalo spojiť s inou vesmírnou civilizáciou?

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Michio Kaku je profesor teoretickej fyziky na univerzite City College v New Yorku, popularizátor vedy a zástanca teórie strún.

V novom rozhovore pre portál The Guardian rozprával o vesmírnych teleskopoch novej generácie a ich potenciály zachytiť mimozemský život. Na mysli má nový teleskop Jamesa Webba, ktorý by mal byť spustený ku koncu tohto roka. Vďaka nemu budú môcť astronómovia skúmať blízke exoplanéty priamo a vďaka tomu získať prehľad o zložení ich atmosfér.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Myslím, že máme dosť veľkú šancu, že sa nám podarí nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou,“ tvrdí Michio Kaku.

Zároveň tvrdí, že nadviazať s nimi kontakt je hrozný nápad, hoci s ním veľa jeho kolegov nesúhlasí. Ako príklad uvádza Španielov a ich dobývanie Ameriky. Kaku nechce tvrdiť, že sú mimozemšťania zlí, no v tomto prípade ide o obrovské riziko, ktoré ľudstvo nemôže nechať náhode. Tvrdí to hlavne preto, lebo nemôžeme vedieť, aké úmysly by mala mimozemská civilizácia a ak sa pozrieme do histórie, všimneme si niekoľko prípadov, kedy bola návšteva novej krajiny sprevádzaná násilím.

Nepreložiteľná správa

Čo sa týka samotného kontaktu s mimozemskou civilizáciou, ak by ľudstvo dokázalo zachytiť správu z vesmíru, pravdepodobne by sme ju nedokázali preložiť. Tvrdil to poľský filozof Stanislaw Lem. V prvom rade by sme sa stretli s kultúrou, ktorá je nám úplne cudzia. Ak prekladáme staroveké jazyky, vždy sa vieme oprieť o koncepty, ktoré fungujú aj dnes. Tieto koncepty môžu byť rodina, smrť, smútok a podobne.

V prípade mimozemskej civilizácie a jej jazyka sa stretávame s niečím úplne cudzím. Nemôžeme vedieť, či si mimozemšťania zakladajú rodinu, či sa rodia, alebo či umierajú, a je možné, že ich jazyk to odzrkadľuje. Keďže by ľudstvo dostalo správu, ktorá používa jazyk, vychádzajúci z úplne odlišných základov, než sú u nás na Zemi, je viac ako pravdepodobné, že by sa nám správu preložiť nepodarilo.

Ďalším problémom by mohla byť takzvaná inteligenčná priepasť. Ak by sme nadviazali kontakt s oveľa vyspelejšou civilizáciou, pravdepodobne by sme nedokázali prísť na to, čo nám chce povedať. Podobná situácia nastáva, ak by ste sa pokúsili vysvetliť psovi, ako funguje internet. V tomto prípade, by sme samozrejme boli mi tým psom.

Fermiho paradox vysvetľuje, prečo sme ešte nenašli žiadnu mimozemskú civilizáciu, hoci by mal byť život v našej galaxii pomerne bežným. Jednou z teórii je, že môžeme byť prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre. Autorom teórie je Lawrence Bracewell. Tvrdí, že ak by sa zrodila civilizácia, schopná cestovať vesmírom, rýchlo by expandovala a zabránila ostatným urobiť to isté. Keďže sa tak nestalo, je možné, že sme prví vo vesmíre. Presvedčivejším dôkazom ale môže byť to, že sme ešte žiaden život neobjavili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre