ANDROIDSpravodajstvo

Koniec zbieraniu dát: Aplikácie už čoskoro nemusia mať prístup k našej presnej polohe

Zbieraniu dát dá už čoskoro nový Android 12 stopku. Budeme si môcť vybrať medzi určovaním našej presnej a približnej polohy.

Na sledovanie smartfónu či odosielanie polohy si mnohí z nás dávajú pozor. Práve osobné informácie sú dnes cenné a v dobe internetovej o vás môže takmer ktokoľvek zistiť všetko. Aplikáciám v našich smartfónoch však často udeľujeme nezmyselné povolenia, vďaka ktorým sa k polohe dostanú veľmi jednoducho. To všetko sa má už čoskoro zmeniť, keďže používatelia smartfónov s operačným systémom Android si už čoskoro budú môcť vybrať medzi zbieraním presnej a približnej polohy. Ide o koniec zbierania dát o nás? Odpoveď nám prináša portál androidcentral.com.

Už dnes si môžeme sledovanie polohy obmedziť

Ako ste si už mnohí všimli, nové verzie systému Android ponúkajú možnosť zdieľania polohy s aplikáciami len vo chvíli, kedy ich používame. I v tomto ide o pokrok, keďže len prednedávnom sme polohu s aplikáciou museli zdieľať povinne a vždy, bezohľadu na to, či bola zapnutou, alebo nie. Bez umožnenia aplikácii k prístupu k našej polohe ju nebolo možné používať a s novou funkciou, ktorú prinesie operačný systém Android 12, bude používanie aplikácií ešte bezpečnejšie. Vývojári aplikácií budú mať tak obmedzený prístup k našim údajom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zbieranie dát bude ešte o niečo zložitejšie

Po novom sa aplikácie bez vášho zvolenia k presnej polohe vášho zariadenia nedostanú. Android 12 vám dá na výber, ktorý typ zdieľania polohy preferujete. Je samozrejmosťou, že aplikácie pre monitorovanie vašich športových aktivít či navigácie a mapy budú potrebovať presnú polohu, a preto si zrejme zvolíte túto možnosť.

Na druhú stranu si aplikácie častokrát vyžadujú prístup k vašej polohe i keď ju skutočne nepotrebujú na to, aby mohli riadne fungovať. Príkladom sú napríklad aplikácie pre nakupovanie či rôzne vernostné karty vo vašich smartfónoch. Pri aplikáciách akou je počasie je vaša presná poloha taktiež irelevantná. Aplikácie sa tak dostanú len ku vašej približnej polohe a neuvidia, kde presne sa pohybujete.

A kedy bude funkcia dostupná? Ako sme spomínali, ide o novinku z Androidu 12, čiže prví majitelia by sa mohli z novinky tešiť už čoskoro. Čo na ňu poviete, využijete ju? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close