Koniec sveta podľa Hawkinga príde skôr, než si myslíš. NASA dnes priznáva, že tento scenár nie je vôbec vylúčený

Stephen Hawking veril, že v tomto roku bude ľudstvo čeliť záhube, ak nenájdeme spôsob, ako našu planétu opustiť.

koniec sveta
Zdroj: Bank Artist / shutterstock.com a Motion Squad / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Predpovedí konca sveta sme tu mali už niekoľko. Tiahnu sa s nami naprieč celou históriou, pričom možno najpopulárnejším príkladom bola predpoveď konca sveta v roku 2012, kedy sa končil mayský kalendár.  

Keď sa hovorí o konci sveta, vo väčšine prípadov len prevrátime očami a nejak sa nad tým nezamýšľame. Inokedy ale môžeme byť pobavení absurdnosťou predpovede, na plánovaný “koniec sveta” zorganizovať párty a čakať, čo príde. Vo väčšine prípadov koniec sveta spomína nejaká predpoveď alebo archeologický dôkaz, ktorý častokrát zle interpretujeme alebo mu pridávame mieru fantastiky. Čo ale, ak o konci sveta hovorí jeden z najväčších géniov planéty?  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
ludstvo katastrofa kriza koniec sveta
Zdroj: grandfailure / depositphotos.com

Koniec sveta nastane v tomto roku

Ako informuje portál Farming Dale, o konci sveta hovoril v minulosti aj Stephen Hawking, jeden z najväčších fyzikov sveta. Hawking umrel v roku 2018, no ešte pred svojou smrťou hovoril aj o jednom z možných koncov sveta. V roku 2017, počas konferencie v Pekingu, povedal, že približne do roku 2600 sa naša planéta zmení v obrovskú ohnivú guľu. Hawking svoje tvrdenia zakladal na modernom ľudskom správaní a rýchlosti, akou ničíme životné prostredie.  

“Do roku 2600 sa Zem zmení na obrovskú ohnivú guľu. Ľudstvo musí nájsť spôsob, ako do tohto roku opustiť planétu, inak riskujeme vyhynutie,” povedal Hawking.  

Hlavný dôvod pre vyhynutie ľudstva vnímal jeden z najväčších géniov planéty ako kombináciu exponenciálneho populačného rastu a úplného vyčerpania všetkých dôležitých zdrojov. Hawking verí, že ak bude populácia aj naďalej rásť, potom reálne môže nastať budúcnosť, kedy budú ľudia natlačení na planéte “rameno na ramene”.  

Možno sa zdá, že Hawkingova predpoveď je len jednou z mnohých, ktoré “maľujú čerta na stenu” a ľudstvu dávajú konkrétny termín, kedy bude čeliť svojmu koncu. Hawkingove slová však nepriamo potvrdila aj NASA, ktorá síce nepovedala, že v roku 2600 skutočne budeme čeliť nášmu koncu, no potvrdila, že Hawkingove environmentálne obavy sú opodstatnené.  

Americká vesmírna agentúra zároveň potvrdila, že ľudstvo čelí kríze a Hawkingov scenár sa môže pokojne naplniť, ak aj naďalej budeme míňať zdroje našej planéty nekontrolovaným spôsobom. V nadchádzajúcich rokoch, ak sa spotreba zdrojov zvýši, by sme zároveň mohli čeliť aj skoršiemu koncu, ako okolo roku 2600.  

Takto vyzerá vylučovanie emisií CO2 v praxi.
Zdroj: Pixabay (Chris_LeBoutillier)

NASA Hawkingove predpovede potvrdila

NASA hovorí aj o klimatických zmenách. V tomto prípade sa stačí len pozrieť okolo a vidíme, že situácia je naozaj vážna. Vesmírna agentúra hovorí, že viac ako 6-tisíc rokov zamrznuté stromy sa začínajú objavovať spod ľadu. To je viac ako jasnou demonštráciou meniaceho sa podnebia planéty. Zároveň však dôsledky globálneho otepľovania môžeš pocítiť aj na vlastnej koži, čoraz väčšími horúčavami. Rok, čo rok teploty lámu všetky rekordy. Ak to takto pôjde ďalej, globálne otepľovanie by mohlo vážne ohroziť našu schopnosť dopestovať dostatok potravy. Zároveň reálne hrozí, že niektoré oblasti Zeme sa pre človeka stanú až príliš horúce.  

Hawking má pravdu v tom, že pozíciu ľudstva môže vážne ohroziť minutie sa dôležitých zdrojov a klimatické zmeny. Otázkou ostáva, či do roku 2600 skutočne nájdeme spôsob, ako našu planétu opustiť a čo je dôležitejšie, nájsť inú, ktorá by bola pre nás vhodným domovom.  

Najbližšia hviezda, Proxima Centauri, sa od nás nachádza 4 svetelné roky. Ak by sme aj našli spôsob, ako cestovať rýchlosťou svetla, teda najväčšou možnou rýchlosťou, stále by sme len k najbližšej hviezde cestovali štyri roky. Vhodná planéta na život pritom môže byť pokojne vzdialená stovky svetelných rokov. Použitím konvenčných raketových motorov by sme k vhodnej planéte mohli letieť aj milióny rokov.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre