Koniec bolestivým odberom krvi klope na dvere! Vedci prinášajú prelomový senzor, ktorému stačí na analýzu látok pot

Vedci z Caltechu prinášajú zariadenie, ktoré je schopné analyzovať látky v tele z ľudského potu. Merať ich môžu prakticky neobmedzene!

senzor na kozi ktory meria zdravie cloveka
Zdroj: Caltech

Odber krvi kvôli rôznym vyšetreniam nie je úplne najhoršia vec na svete, no možno si niekedy prajeme, aby existovalo aj menej bolestivejšie riešenie. Vedci z inštitútu Caltech vytvorili prelomový senzor, ktorý je schopný zistiť zdravie človeka z látok nachádzajúcich sa v ľudskom pote.

Vedúci štúdie Wei Gao vysvetľuje, že už v minulosti sa pokúšali o vývoj nositeľných senzorov. V pote sa nachádza množstvo biologických stôp, ktoré možno odhaliť, no výskumy boli limitované hlavne technológiou. Predchádzajúca verzia sa spoliehala na enzýmy a dokázala odhaliť len malé množstvo relevantných zlúčenín. Pomocou protilátok dokázali vedci odhaliť aj ďalšie zlúčeniny, no prístroj mal jedno výrazné obmedzenie, mohli ho použiť len raz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Wei Gao vo svojej najnovšej štúdii prináša novú verziu nositeľného senzoru, ktorý by mohol mať svoje využitie v medicíne. Tento model je doteraz najpresnejším a najcitlivejším zariadením, aké sa vedeckému tímu podarilo vyrobiť.

Nová verzia používa inú technológiu, ktorú vedci označujú ako molekulárne otlačené polyméry. Tie sú v podstate ako umelé a opakovane použiteľné protilátky. Fungujú tak, že vedci pripravia polymér, ktorý má v sebe určitú látku, ktorú chcú odhaliť. Tú následne odstránia, no v polyméri ostávajú diery zodpovedajúce tvaru molekúl.

„Objavili sme jedinečnú stratégiu, ktorá nám umožňuje odhaliť a monitorovať všetkých deväť kľúčových aminokyselín a niekoľko druhov vitamínov a to nepretržite,“ tvrdí Gao.

Keď sa pot dostane do kontaktu so senzorom, vytvára sa elektrický signál. Sledovaná látka sa dostáva cez otvory v polyméry a postupne ich zapĺňa, čím sa signál utlmuje. Monitorovaním elektrického signálu vedci dokážu zistiť, koľko látky sa v tele nachádza. Na rozdiel od predchádzajúcich modelov môžu vedci ľahko senzor vyčistiť jemným elektrickým prúdom a použiť ho opakovane.

Nepretržité monitorovanie

Ľudská koža sa dá stimulovať tak, aby začala pot produkovať. V prípade nového senzoru sa o to starajú dve zaoblené elektródy produkujúce elektrický prúd.

Nositeľný senzor by mohol nahradiť odber krvi
Zdroj: Caltech

Výhodou novej verzie senzoru je aj to, že k správnej funkcii potrebuje len malé množstvo potu. Predchádzajúci senzor stimuloval kožu elektrinou, no keďže potreboval viac potu, púšťal do nej viac prúdu. To mohlo byť pre nositeľa senzoru nepríjemné. Nový senzor pracuje s naozaj drobnými hodnotami a je pre človeka nepostrehnuteľný.

„Senzor nám umožňuje sledovať niekoľko dôležitých vecí. Nielenže dokážeme vidieť ako sa menia hodnoty živín po jedle, no vďaka tomuto senzoru môžeme sledovať aj zmeny v hormónoch alebo pri podaní látok. To nám umožňuje monitorovať zdravotný stav pacienta,“ vysvetľuje Gao.

Laboratórne testy ukázali, že toto zariadenie funguje v kontrolovaných podmienkach. Vedci dúfajú, že v budúcnosti otestujú senzor na väčšej skupine ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre