Komisia pre ochranu údajov udelila WhatsAppu 2. najvyššiu pokutu vo svojej histórii. Ide o šialene vysokú pokutu!

Služba WhatsApp dostala astronomickú pokutu vo výške 225 miliónov €. Dôvodom je porušovanie pravidiel súvisiacich s ochranou osobných údajov používateľov.

WhatsApp pokuta
Zdroj: cleanpng, Vosveteit

Súkromie a ochrana dát používateľov je čoraz frekventovanejšou témou pričom technologickí giganti, ako sú Google, Facebook a ďalší, sú pod neustálym tlakom. Najnovšie, spravodajský portál rte.ie prináša správy, v ktorých poukazuje na rozhodnutie DPC, čo je Komisia pre ochranu údajov, ktorá spoločnosti WhatsApp, udelila astronomickú pokutu.

WhatsApp má zaplatiť 225 miliónov €. Spoločnosť vzniesla námietky!

DPC udelila doposiaľ druhú najväčšiu pokutu, akú kedy organizácia vo svojej histórii udelila podľa zákonov o údajoch naprieč EÚ. Výška pokute je 225 miliónov €. Okrem iného, úrad WhatsAppu nariadil, aby spoločnosť zosúladila podmienky používania služby s platnou legislatívou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes už však vieme povedať, že pokuta, minimálna nateraz, spoločnosť WhatsApp obíde. Dôvodom je, že spoločnosť uviedla že ide o neprimeranú pokutu pričom vyhlásila, že sa voči rozsudku odvolá.

„Pracovali sme na zabezpečení transparentnosti a komplexnosti informácií, ktoré poskytujeme, a budeme v tom pokračovať,“ povedal hovorca WhatsApp. „Nesúhlasíme s dnešným rozhodnutím týkajúcim sa transparentnosti, ktorú sme poskytli ľuďom v roku 2018, a sankcie sú úplne neprimerané. Proti tomuto rozhodnutiu sa odvoláme,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Vyšetrovanie spoločnosti WhatsApp započalo ešte v roku 2018

Vyšetrovanie spoločnosti WhatsApp začalo ešte tri roky dozadu, kedy začali platiť naprieč EÚ nové pravidlá súvisiace s ochranou osobných údajov. DPC vyšetrovalo, či WhatsApp spĺňa povinnosti podľa všeobecných nariadení Únie (najmä GPDR) týkajúce sa poskytovania informácií a transparentnosti týchto informácií pre koncových používateľov.

Ide napríklad o podrobné informácie, ako sú prepojené služby WhatsAppu a Facebooku, či inými spoločnosťami patriacimi do konzorcia Facebooku. V decembri minulého roku bol návrh trestu zaslaný zvyšným európskym orgánom na reguláciu údajov. Z dôvodu, že nedošlo medzi úradmi ku kompromisu, tak neskôr bol prípad postúpený Európskemu výboru pre ochranu údajov. Neskôr došlo k prehodnoteniu výšky pokuty, ktorá ako sme už vyššie spomínali, presahuje viac ako 200 miliónov €.

„28. júla 2021 Európsky výbor pre ochranu údajov (EDPB) prijal záväzné rozhodnutie a toto rozhodnutie bolo oznámené DPC. Toto rozhodnutie obsahovalo jasný pokyn, ktorý požadoval, aby DPC opätovne posúdil a zvýšil navrhovanú pokutu na základe niekoľkých faktorov uvedených v rozhodnutí EDPB a po tomto opätovnom posúdení DPC uložila spoločnosti WhatsApp pokutu vo výške 225 miliónov EUR.“ uvádza DPC v publikovanej tlačovej správy.

V závere treba však dodať, že „boj“ medzi WhatsAppom a regulačnými úradmi, nie je ešte u konca a výška pokuty, nakoniec nemusí byť tak vysokou. Rovnako treba však poznamenať, že pokuta môže potenciálne aj narasť. Podľa platnej legislatívy, firmám môžu hroziť pokuty až do výšky 20 miliónov EUR alebo 4% z celkového ročného globálneho obratu za predchádzajúci rok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre