Kométa neprežila blízke stretnutie so Slnkom: Vedcom sa to prvýkrát podarilo zachytiť na záberoch

Kométa 323P/SOHO ostala po blízkom strete s hviezdou zmenená na nepoznanie.

Kométa 323P/SOHO neprežila blízky prelet popri Slnku
Zdroj: ESA, Freepngimg, Úprava: Vosveteit.sk

Astronómom sa prostredníctvom špičkových teleskopov podarilo po prvýkrát v histórii zachytiť kométu, ktorá neprežila blízky stret so Slnkom. Na záberoch možno vidieť kométu v procese deštrukcie.

Nový objav je odrazom toho, aká nebezpečná môže byť naša Slnečná sústava. Každý objekt, ktorý sa nenachádza na určitej obežnej dráhe je gravitačnou silou ostatných telies narušený a môže sa vydať na cestu končiacu v útrobách Slnka. Podobné kométy prelietajú tak blízko pri našej hviezde, že ich je takmer nemožné pozorovať a tým pádom študovať. Astronómovia zaznamenali len hŕstku a aj to čistou náhodou, informuje portál Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Komét, ktoré prelietajú nebezpečne blízko Slnka je menej, než by malo podľa odhadov byť. Astronómovia sa preto domnievajú, že ich nejaký doteraz nepoznaný proces zničí skôr, než sa ponoria do útrob hviezdy. Vedci chceli vedieť, čo sa za týmto tajomným procesom ukrýva a preto sledovali jednu z blízkych komét 323P/SOHO.

Astronómovia spočiatku netušili, kde kométu hľadať, no vďaka teleskopu Subaru sa im podarilo „rozhodiť siete“ a kométu lokalizovať. Objekt našli v momente, kedy sa približoval u Slnku a zároveň to bolo prvýkrát, čo sa túto kométu podarilo pozorovať pozemnými teleskopmi. Na základe pozorovaní lepšie určili jej dráhu a čakali na to, kedy kométa prejde okolo Slnka a začne sa od neho vzďaľovať. Na ich prekvapenie však blízky prelet zmenil kométu na nepoznanie.

Prelet kométy 323P/SOHO blízko Slnka ju zmenil na nepoznanie
Zdroj: Subaru Telescope/CFHT/Man-To Hui/David Tholen

Zmenená na nepoznanie

Počas prvotných pozorovaní pred blízkym preletom, sa kométa 323P/SOHO javila ako bodka, no v nasledujúcich záberoch si za sebou niesla dlhý chvost vylúčeného materiálu. Astronómovia predpokladajú, že radiácia Slnka kométu rozbila. Tento jav môže pomôcť vysvetliť, čo sa deje s kométami prelietajúcimi tesne popri Slnku a aj to, prečo ich už veľa neostalo. Vedci potrebujú ešte ďalšie pozorovania na to, aby vyvodili závery, no objavilo sa niečo, čo ich šokovalo.

Keď sa kométa vzďaľovala od Slnka, všimli si že jej rotácia sa výrazne zvýšila a jej farba sa nepodobá na nič, čo možno nájsť v Slnečnej sústave. Vedci zatiaľ nemajú predstavu, čo tieto zmeny vyvolalo. Pozorovanie kométy 323P/SOHO je prvým svojho druhu a tak astronómovia potrebujú nájsť ešte ďalšie podobné objekty.

Vo svojej štúdii ale píšu, že objav by nebol možný bez teleskopov z observatória Manua Kea, ktoré sa nachádza na Havaji. Hlavnú úlohu hral teleskop Subaru, vďaka ktorému sa astronómom podarilo presnejšie určiť obežnú dráhu kométy. S presnejšími údajmi na ruke mohli do práce zapojiť aj ďalšie teleskopy, ktoré už vedeli, kde presne kométu hľadať. Následne poskytol teleskop Canada France Hawaii Telescope najlepšie pokrytie a teleskop Gemini poskytol najviac dát.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre