Kométa 2l/Borisov, ktorá sa prehnala našou sústavou rýchlosťou 32km/s, mohla vzniknúť v extrémnom prostredí

Napovedá to analýza, ktorá sa zamerala na jej chemické zloženie

2l/Borisov
Zdroj: NASA

Kométa 2l/Borisov navštívila minulý rok našu Slnečnú sústavu. Vedci špekulovali nad tým, odkiaľ táto zvláštna kométa prišla a odpoveď na túto otázku sa môže ukrývať v jednej zvláštnej látke.

2l/Borisov bola objavená 30. augusta 2019, amatérskym astronómom Gennadyom Borisovom. Ide o druhý medzihviezdny vesmírny objekt, ktorý sa nám podarilo v Slnečnej sústave zachytiť. Prvým bol objekt Oumuamua, ktorý sme zachytili v roku 2017. 16. decembra 2019 bola kométa 2l/Borisov preskúmaná obrím rádiovým teleskopom ALMA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii sa vedci pokúšali analyzovať chemické zloženie tejto kométy. Zistili, že v kométe sa nachádza väčšie množstvo oxidu uhoľnatého, než v akejkoľvek inej kométe, ktorá sa nachádza blízko Slnka. Presnejšie, množstvo oxidu uhoľnatého, vychádzajúceho z kométy, je až 26-krát väčšie, než pri ktorejkoľvek inej kométe v Slnečnej sústave, píše space.com

„Kométa musela vzniknúť z materiálu, ktorý bol bohatý na oxid uhoľnatý vo forme ľadu. Tento ľad vzniká len na tých najchladnejších miestach vo vesmíre, kde teplota dosahuje -250 °C,“ vysvetľuje jedna z vedúcich výskumu, Stefanie Milam z NASA.

Ako vznikal 2l/Borisov?

Kométa teda vznikala v drasticky odlišnom prostredí, než vznikajú naše kométy. Podľa všetkého prišla z  extrémne chladného, okrajového regiónu vzdialenej sústavy. Stále však nevedia, pri akom type hviezdy. Vedci odhadujú, že sa vytvorila v protoplanetárnom disku, čo je pole plynu, prachu a iných častí, z ktorých neskôr vzniknú planéty. Protoplanetárne disky sa nachádzajú väčšinou pri mladých hviezdach a môžu sa rozšíriť aj do vzdialenosti, v ktorej vznikajú kométy. 2l/Borisov vznikol práve v takomto prostredí, kde sa nachádza veľké množstvo extrémne chladného plynu.

„Je možné, že 2l/Borisov prišiel práve z takéhoto väčšieho protoplanetárneho disku,“ dodáva Milam.

Kométa 2l/Borisov sa prehnala našou sústavou rýchlosťou 32km/s. Vedci tvrdia, že zo svojej domovskej sústavy bola odtrhnutá prechodom inej hviezdy, či planéty. Touto štúdiou neskúmajú vedci len vlastnosti jednej kométy, ale učia sa čoraz viac aj o zložení iných medzihviezdnych objektov. Ďalšie štúdie ukážu, či je podobné chemické zloženie typické aj pre iné medzihviezdne kométy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre