Komerčná dostupnosť operačného systému Windows 10X sa opäť vzďaľuje

Spomína sa jar 2021

surface duo uvodny
Zdroj: Microsoft

Hoci oficiálne vydanie komerčnej verzie operačného systému Windows 10X malo byť naplánované ešte na máj tohto roka, tak najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál zdnet.com naznačujú, že sa ho dočkáme najskôr v roku 2021, a to aj s obmedzeniami.

Neskôr a viacero obmedzení? Údajne áno

Informácie, s ktorými prišiel portál hovoria o tom, ze Windows 10X bude uvoľnený pre prvé zariadenia v priebehu nasledujúceho roka, pričom optimalizovaný bude len pre zariadenia s 1-obrazovkou, a to aj napriek tomu, že práve Windows 10X mal byť hybridným operačným systémom s podporou viacerých obrazoviek. Pôvodne ho spoločnosť Microsoft plánoval uvoľniť spolu so zariadením disponujúcim dvomi displejmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
surface duo 2
Zdroj: Microsoft

Najreálnejším termínom, kedy by sme sa mohli oficiálne nového Windows 10X dočkať je jar budúceho roka, pričom s podporou pre dve obrazovky bude dostupný približne rok na to.

Vsadí Microsoft na UWP platformu?

Ďalšou „podpásovkou“ je, že prvá verzia operačného systému Windows 10X by nemala podporovať klasické Win32 aplikácie, ako bolo pôvodne plánované. Myslí si to redaktor portálu Zdnet, ktorý sa odvolával na svoje zdroje. Znamená to, že bude využívať takzvané UWP aplikácie (Universal Windows Platform), ktoré mali mimochodom v minulosti „zachrániť“ platformu Windows 10 Mobile. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Ďalej sa špekuluje, že namiesto klasických aplikácií Microsoft ponúkne akúsi službu aplikácií v cloude. Ide však skôr len špekuláciu, ktorá ešte nebol oficiálne potvrdená.

surface duo 4
Zdroj: Microsoft

Zdnet.com ďalej dodáva, že sa dotazovali aj spoločnosti Microsoft, ktorá však odmietla komentovať aktuálne informácie, ktoré vyplávali na povrch. Preto ich aktuálne treba brať skôr ako špekulácie, ako oficiálne informácie poskytnuté Microsoftom.

Okrem iného sa ďalej špekuluje, že Microsoft má v pláne prejsť na model jednej veľkej aktualizácie ročne pre Windows 10 (v súčasne vydáva 2). Dôvodom má byť časová náročnosť vývoja 10X.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre