SpravodajstvoVeda a výskum

Kolonizácia Marsu nie je jednoduchá záležitosť. Oplatí sa nám osídliť červenú planétu?

Existujú skupiny ľudí, ktoré tvrdia, že je kolonizácia Marsu zbytočná

Poslali sme ľudí na Mesiac a plánujeme poslať ľudí aj na Mars. Momentálne nie je známe, kedy by sa to mohlo presne odohrať, avšak ide o cieľ, ku ktorému pomaly speje americká vesmírna agentúra NASA, ale aj podnikateľ Elon Musk.

Čo sa týka americkej NASA, tá má nariadené prezidentom dostať ľudí na Mesiac, v rámci programu Artemis a potom na Mars. Nie je to však prvýkrát, čo dostala vesmírna agentúra podobné nariadenie. Cesta na Mars sa podľa nich uskutoční jedine v prípade, že bude politický motív, ktorý by expedíciu podnietil. Aj prvý človek na Mesiaci bola snaha USA poraziť Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Musk je vizionárom a medzi jeho najdivokejšie predstavy patrí kolónia na červenej planéte. Objavili sa už aj myšlienky, že táto kolónia by mala samostatnú formu vlády je to však myšlienka, ktorá bola ostro kritizovaná. Mars máme ale v hľadáčiku a skôr, či neskôr na jeho povrch stúpi prvá ľudská noha. Podľa Muska, sa tak stane najneskôr do roku 2026. Otázka však znie: Mali by sme tam ostať? Téme sa venuje portál USA Today.

Bill Nye je známy americký populizátor vedy, ktorý mal v 90. rokoch aj vlastnú televíznu reláciu s názvom Bill Nye, the Science Guy. Je však zároveň jedným z vedcov, ktorý neverí v osídlenie Marsu.

„Naozaj by som sa rád pozrel do vesmíru. Žiť však na planéte, kde nemôžeme vyjsť vonku na vzduch však neznie lákavo,“ vyjadril sa Nye v roku 2019.

Nehostinná planéta

Červená planéta má oveľa tenšiu atmosféru ako Zem a   nenachádza sa tam kyslík, ktorý by sme mohli dýchať. Navyše všetky zásoby by sme si museli zobrať zo Zeme. Život na Marse by vyzeral približne tak, ako je vyobrazený v sci-fi filme The Martian. Dokonca aj autor knihy, podľa ktorej je film natočený, tvrdí, že od života na Marse máme ešte veľmi ďaleko. Ten tvrdí, že kolóniu na Marse neuvidíme dovtedy, kým na to nebudú ekonomické dôvody.

„Píšem o odvážnych ľuďoch, sám sa však k ním nepriraďujem. Mám rád Zem a plánujem na nej aj ostať,“ hovorí Andy Weir, autor knihy The Martian.

Elon Musk však navrhoval terraformáciu. Ide o proces, kedy sa nehostinná planéta prispôsobí viac na obraz Zeme. Musk navrhoval satelity, ktoré by presmerovali viac slnečného svetla na planétu. Tá by sa ohriala a vypustila viac oxidu uhličitého, ktorý by na oplátku viac zahrieval planétu. Výsledkom by bola reťazová reakcia, ktorá by mohla vylepšiť podmienky na planéte. Ak by sme tam chceli kyslík, stačilo by pridať mikroorganizmy, ktoré požierajú CO2 a vypúšťajú kyslík. Je však nepravdepodobné, že to dosiahneme v dohľadnej dobe. Priznal to aj sám Musk.

Problémom sú však nedostačujúce technológie. Navyše by celý proces trval extrémne dlho. Oplatí sa teda kolonizovať Mars? Sú skupiny, ktoré tvrdia že áno. Objavujú sa ale aj odporcovia tejto myšlienky. Kolonizovanie planéty však nejde len tak. Ak by sa ľudstvu podarilo prekonať všetky technologické prekážky, stále tu bude psychologický dopad na astronautov, žijúcich v inej časti vesmíru, ďaleko od domova.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close