Koľko stojí výroba najvýkonnejšieho iPhone 14 Pro Max? Jeho predajná cena je oveľa vyššia!

Výroba iPhone 14 Pro Max stojí len časť jeho finálnej predajnej sumy. Pozrite sa, aký je medzi týmito dvoma hodnotami rozdiel.

iPhone 14
Zdroj: unsplash.com (Quinn Battick)

Spoločnosť Apple je známa tým, že ich telefóny prichádzajú na trh s vyššou cenou. Pri kúpe najnovšieho iPhonu tak zaplatíme aj o niekoľko stoviek eur viac, ako keby sme si kupovali výkonný Android smartfón s obdobnými funkciami. Výrobná cena týchto modelov od spoločnosti Apple je však oveľa nižšia ako cena, ktorú zaplatíme pri jeho kúpe. Portál androidauthority.com nám tak teraz prináša informácie o tom, koľko spoločnosť Apple stojí vyrobiť jeden kus modelu iPhone 14 Pro Max, ktorý je aktuálne najdrahším zariadením spoločnosti. Už teraz vám ale vieme prezradiť, že pri kúpe telefónu zaplatíme oveľa viac, ako spoločnosť vyjde jeho výroba. Prečo tomu tak je? Aj to si teraz prezradíme spoločne.

iPhone 14 Pro Max si vieme kúpiť za 1099 dolárov, koľko ale stojí jeho výroba?

Pre začiatok by sme mali spomenúť, že prieskum ceny zariadenia sa odvíja od amerického trhu, kde model stojí skutočne 1099 dolárov vo verzii so 128GB interného úložiska. Na európskom trhu si však za tento model si ešte o dačo priplatíme. Podľa posledného prieskumu však spoločnosť Apple za model pri výrobe zaplatí približne 464 dolárov. Výrobná cena zariadenia teda tvorí približne 42% celkovej ceny telefónu, za ktorú si ho kúpime v predajni alebo na eshope. V prípade iPhone 14 Pro Max je pritom najdrahšou súčiastkou jeho čipset, teda A15 Bionic. Ten vo výsledku tvorí až 22% jeho výrobnej ceny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výrobná cena modelu iPhone 14 Pro Max je pritom len o 3.7% vyššia ako v prípade jeho predchodcu, teda iPhone 13 Pro Max v rovnakej pamäťovej konfigurácii. Rozdiely vo výbave medzi týmito modelmi sú ale výrazné a je obdivuhodné, že to Apple zvládol s takýmto malým cenovým rozdielom. Treba tu však aj spomenúť, že úvodné predajné ceny oboch generácií začínali na rovnakej úrovni. Spoločnosť má teda o niečo nižší zisk z každého predaného zariadenia v prípade najdrahšieho modelu série iPhone 14.

Výrobnou cenou telefónu to však ešte nekončí

Aj keď výrobná cena modelu iPhone 14 Pro Max tvorí približne len 42% tej cieľovej, musíme poznamenať, že Apple nemá  58% zisk na každom jednom prednom telefóne. Od výsledná ceny totiž musím odpočítať aj náklady na prepravu telefónov či marketing spoločnosti. Samozrejme, ani vývoj smartfónu nie je zadarmo. Rovnako je v cene zahrnutá i mzda zamestnancov a ďalšie náklady, ktoré bežný človek na prvý pohľad nevidí. Aj tieto všetky faktory teda tvoria výslednú a teda predajnú cenu modelu, za ktorú si najnovší iPhone vieme kúpiť. Nehovor viac o daniach, ktoré spoločnosť odvádza z každého predaného kusu telefónu. Výška daní môže robiť zároveň i podstatný rozdiel ceny od trhu k trhu.

Spoločnosť Apple tak v prípade výroby iPhone 14 Pro Max spravila dosť pre to, aby priniesla používateľom model za stále adekvátnu cenu. V prípade série iPhone 15 však s tým už rátať toľko nemusíme. Ceny komponentov idú opäť o niečo vyššie a náklady na prepravu sa opäť zvyšujú. Apple tak pravdepodobne v prípade najbližšej série ceny zariadení mierne zvýši.

Patríte medzi fanúšikov spoločnosti Apple? A čo poviete na takýto pomer ceny, je to podľa vás ešte v poriadku? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre