Koľko prachu z vesmíru dopadne na našu Zem: Po vyše 20 rokoch prišli vedci s odhadom
Miniatúrne čiastočky je takmer nemožné zachytiť.
Na Zem často dopadá materiál z vesmíru. Či už ide o drobné vesmírne objekty, ktoré sa v atmosfére rozpadnú, alebo vesmírny prach, naša planéta je takmer každý deň bombardovaná množstvom materiálu, píše portál Science Alert.
Lenže koľko materiálu na Zem dopadne? Ak je reč o vesmírnom prachu, ten je mikroskopický a preto sa vedcom nedarilo získať dobrý odhad. Miniatúrne meteority nie sú väčšie než zlomok milimetra a dostanú sa ku nám ako úlomky väčších objektov.
Medzinárodný tím vedcov vyše dvadsať rokov zbieral materiál na Antarktíde a nedávno prišiel so zaujímavým číslom. Za rok spadne na povrch približne 5 200 ton vesmírneho materiálu, ktorý je menší než 700 mikrometrov (pozn. redakcie: 0.7 milimetrov). Mikrometeority sú teda podľa ich slov najväčším zdrojom mimozemského materiálu na povrchu Zeme.
Antarktída bola pre vedcov ideálnou oblasťou, z ktorej mohli zistiť presné hodnoty. Pozemský prach je v tomto regióne minimálny a nové vrstvy snehu sa tu tvoria veľmi pomaly. Preto mohli vedci odobrať vzorky starého snehu, ktorý bol následne rozpustený. Počas uplynulých 20 rokov bolo podniknutých šesť expedícií, počas ktorých sa venovali odberu vzoriek.
Čiastočky z vesmíru
Našli až 1 280 nerozpustených mikrometeoritov a 808 roztavených vesmírnych skál. Dokopy vzorky nepresiahli hmotnosť 350 mikrogramov. Na základe týchto údajov dokázali zistiť pomer, v akom tieto čiastočky dopadajú na náš povrch.
Neprehliadnite
Vo svojich výpočtoch vzali do úvahy celú našu planétu a predpokladali, že dážď je rovnomerne distribuovaný naprieč celou Zemou. Výsledky ukázali, že za rok dopadne na náš povrch 1 600 ton mikrometeoritov a 3 600 ton roztavených vesmírnych skál, čo je dokopy 5 200 ton vesmírneho materiálu.
Ďalšia časť výskumu skúmala, odkiaľ materiál prišiel. Ak mala vzorka nižšiu hustotu a vyššiu pórovitosť, prišla pravdepodobne z kométy, a ak mala Vyššiu hustotu a nižšiu pórovitosť, výsledky poukazujú na meteorit. Výsledky poukázali na to, že až 80% materiálu pochádza z komét, ktoré preletia popri nás.
Ďalšie výsledky ale ukázali, že k Zemi sa dostane až 15-tisíc ton, no tieto výsledky hovoria o materiáloch pred vstupom do zemskej atmosféry. Medzi nameraným materiálom na povrchu a pred vstupom do atmosféry je veľký rozdiel, ktorý si nevedia vysvetliť. Jednou z možných teórií je, že sa im nepodarilo odhaliť veľkú časť dopadnutého materiálu. Tá ďalšia je, že časť materiálu unikne preč ešte predtým, než vstúpi do atmosféry.
Komentáre