SpravodajstvoVeda a výskum

Koľko mravcov kráča po Zemi? Vedci sa prehrabali 500 štúdiami, aby zistili odpoveď

Otázka, ktorú si možno veľa z vás nepoloží, no odpoveď na ňu vás určite zaujme.

Koľko mravcov momentálne existuje na Zemi? V rámci nového výskumu sa vedci z univerzity Wurzburg pokúšali zodpovedať otázku, ktorú si za život položila možno len hŕstka z nás.

Možno sa to zdá nemožné, no vďaka naozaj obšírnej a včerpávajúcej analýze sa vedeckému tímu podarilo nájsť odpoveď. Za výskumom stojí dvojica biológov – Sabine Nooten a Patrick Schultheiss. Ich práca bola nedávno publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže aká je teda odpoveď? Podľa najlepšieho odhadu by sa malo po povrchu Zeme pohybovať 20 biliárd mravcov.

„To znamená 20 s 15 nulami na konci, čo je naozaj obrovské množstvo, ktoré si vieme predstaviť len ťažko,“ vysvetľuje Sabine Nooten.

Lepšia perspektíva

Okrem toho sa však dvojici podarilo zistiť aj biomasu – teda biologický materiál, ktorý predstavuje globálna populácia mravcov. Ich kombinovaná biomasa predstavuje 12 megaton uhlíka, čo je viac ako kombinovaná biomasa divého vtáctva a cicavcov. Ak by sme biomasu mravcov porovnali s tou našou, mravčia biomasa tvorí približne 20% tej našej.

K týmto číslam sa vedci dopracovali naozaj vyčerpávajúcou analýzou publikovaných prác. Pre potreby štúdie sa pozreli na 500 vedeckých prác, ktoré následne spojili do jednej databázy.

Predpokladá sa, že mravce možno nájsť všade na svete, okrem polárnych regiónov planéty. Táto práca je však prvou svojho druhu, ktorá sa pokúsila bližšie popísať ich distribúciu. Dvojica výskumníkov zistila, že v tropických oblastiach možno nájsť najväčšiu hustotu mravcov. Okrem podnebia však významnú úlohu zohrávajú aj lokálne ekosystémy. V lesoch a vyprahnutých regiónoch možno nájsť väčšinu druhov mravcov, no ich diverzita klesá v oblastiach, ktoré boli výrazne poznačené ľudskou činnosťou.

Autori vo svojom výskume aj naďalej pokračujú. V budúcich štúdiách sa pokúsia presnejšie zistiť, ktoré environmentálne faktory vplývajú najviac na distribúciu druhov mravcov. Zároveň sa pokúsia odhaliť aj to, ako sa ich rozloženie bude v budúcnosti meniť vplyvom rôznych faktorov, predovšetkým ale globálneho otepľovania.

Globálne otepľovanie sa stáva vážnou hrozbou, ktorá neovplyvní len zvieraciu ríšu, ale aj nás, ľudí. Ak teploty prekonajú určitú hodnotu, môže sa spustiť sled environmentálnych zmien, s ktorými si už človek nebude vedieť poradiť.

Úloha mravcov v ekosystéme našej planéty je oveľa dôležitejšia, než sa môže na prvý pohľad zdať, vysvetľujú vedci. Vo svojej štúdii dokazujú, že na hektár dokážu mravce preniesť svojou aktivitou až 13 ton živín ročne. Hrajú tak dôležitú úlohu pri transporte živín alebo semien rastlín. Niektoré druhy mravcov sa však považujú za invazívne, napríklad ohnivé mravce. Tieto druhy môžu mať naopak výrazný negatívny vplyv na prostredie, v ktorom žijú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close