Veda a výskum

Koľko ľudí verí v čarodejníctvo? Zdá sa, že staré viery pretrvávajú dodnes

Prvá štúdia svojho druhu sa pozerá na vieru v nadprirodzené javy, hlavne čarodejníctvo, z globálneho hľadiska.

Väčšina z nás vie že nadprirodzené veci neexistujú, vždy majú logické vysvetlenie, hoci ho nemusíme (ešte) poznať. No v minulosti mali naši predkovia iné presvedčenie.

Naši predkovia verili v nadprirodzenú moc určitých jedincov, ktorých v tom lepšom prípade vyhnali zo spoločnosti a v tom horšom upálili na hranici. Ľudia obvinení z čarodejníctva boli pochovávaní odlišným spôsobom ako „obyčajní“ ľudia, aby sa zabránilo ich vstávaniu z mŕtvych. V minulosti sa však neverilo len na čarodejnice, ale aj na upírov alebo zombie. Vo všetkých prípadoch ale išlo o zlé bytosti, ktoré podľa viery chceli ubližovať nevinným obyvateľom. Niekedy sa však za čarodejnice a čarodejníkov označovali aj nevinné osoby z politických alebo iných dôvodov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie vedci z univerzity vo Washingtone D.C zisťovali, koľko krajín na svete stále verí v čarodejníctvo. Viacero predchádzajúcich štúdií potvrdilo, že ľudia v minulosti skutočne verili na nadprirodzené sily a v to, že určité osoby môžu pomocou nich vykonávať dobro, no častejšie však zlo. Táto viera z nášho sveta úplne nezmizla, informuje Eurekalert.

Pochopenie toho, prečo veríme v čarodejnice môže byť kľúčom k presadzovaniu lepších zákonov a pochopeniu komunít, ktoré na nadprirodzené javy stále veria. Na tému viery v nadprirodzené javy existuje množstvo štúdií, no ani jedna sa ňou nezaoberala z globálneho a štatistického hľadiska. Autori novej štúdie preto skúmali viery viac ako 140-tisíc ľudí z 95 krajín sveta. Cieľom štúdie bolo zistiť, či viera v nadprirodzené javy pretrváva aj dnes.

Vedci vykonávali telefonický prieskum medzi rokmi 2008 a 2017 a v rámci neho sa pýtali nielen na samotné čarodejníctvo, ale aj na vieru ako takú. Spomedzi opýtaných ľudí až 40% verilo, že niektoré osoby dokážu na človeka uvaliť kliatbu a tým mu privodiť nešťastie. Ak si však vezmeme do úvahy jednotlivé krajiny, výsledky sa môžu drasticky líšiť. Napríklad vo Švédsku verí na čarodejníctvo len 9% ľudí, no v Tunisku až 90%.

Koľko ľudí dnes verí v čarodejníctvo?
Mapa, ktorá zachytáva percento ľudí, ktorí veria v čarodejníctvo. Zdroj: Boris Gershman

Prečo ľudia veria v čarodejníctvo?

Keď sa zistilo koľko ľudí verí na čarodejníctvo, autori štúdie začali skúmať iné faktory, ktoré by k tomu mohli viesť. Zistili, že čím majú ľudia vyššie vzdelanie, tým je menšia pravdepodobnosť, že na čarodejníctvo budú veriť.

Nie je to však len o vzdelaní, ukazujú výsledky práce vedcov. Človeka výrazne ovplyvňujú aj kultúrne, socioekonomické, psychologické a inštitučné faktory. Ľudia v zaostalejších krajinách sveta majú tendenciu v čarodejníctvo veriť kvôli slabej viere v inštitúcie a spoločnosť. V takýchto komunitách majú ľudia tendenciu prispôsobiť svoje správanie väčšine.

„Ľudia v minulosti verili na čarodejníctvo, no táto viera pretrváva aj dnes a je rozšírená po celom svete. Jej výskyt závisí od množstva faktorov, od kultúrnych až po socioekonomické,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie Boris Gershman.

Gershman verí, že výsledky tejto štúdie môžu komunity vytvoriť lepšie sociálne programy, ktoré zohľadňujú aj vieru týchto komunít. 

A ako ste na tom vy, veríte v nadprirodzeno alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close