Koľko kilometrov najazdí Slovák za jeden rok? Je to viac ako naši susedia

Spoločnosť carVertical vykonala prieskum toho, koľko najazdí priemerný občan európskych krajín.

auto jazda autom
Zdroj: isaac1112 / depositphotos.com

Koľko kilometrov najazdia Slováci za rok? Podľa nového prieskumu spoločnosti carVertical za volantom strávime najviac času spomedzi našich susedov, no na Holanďanov sa zatiaľ nechytáme.  

Najviac kilometrov za rok najazdili práve ľudia v Holandsku, bolo to až 29 851 kilometrov. Na druhom mieste rebríčka sa nachádzali Španieli s 29 017 km, Nasledovalo Dánsko (27 346 km), Belgicko (24 308 km) a Francúzsko (23 775 km). Ako píše spoločnosť carVertical, na základe jedného odjazdeného roka vieme odhadnúť, koľko najazdíme s našim vozidlom za niekoľko rokov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Po 3-4 rokoch budú mať autá z týchto krajín na odometri približne až 100 000 kilometrov, čo môže viesť ich majiteľov k predaju a následnej kúpe nového vozidla. 

“Vodiči sa často snažia predať autá s vyšším počtom najazdených kilometrov, pretože v ich očiach majú výrazne nižšiu hodnotu. Zo západnej Európy k nám prichádza značný počet niekoľkoročných áut s vysokým počtom najazdených kilometrov. Dovoz áut z iných európskych krajín je pomerne cenovo výhodný a bezproblémový, takže konečná cena ojazdeného vozidla sa tak nezvýši,“ tvrdí expert spoločnosti carVertical, Matas Buzelis.

Koľko kilometrov najazdí priemerný Slovák za rok?
Zdroj: carVertical

Koľko ročne najazdili Slováci?  

Hoci sa nenachádzame na vrchole tohto rebríčka, spomedzi našich susedov sme ročne najazdili najviac. Slovák prejde za rok až 21 230 kilometrov. V Česku je to 19 155 km, v Poľsku 17 925 km a v Maďarsku 19 357. Rakúsko nás o niečo predbehlo s 21 563 kilometrami. CarVertical tvrdí, že najmenej jazdia Lotyši, ročne najazdia 17 420 kilometrov.  

Pri porovnaní s krajinami západnej Európy jazdia Slováci kratšie vzdialenosti. Najazdených 210 000 km má auto priemerného Slováka za približne 10 rokov. Najnižší ročný nájazd bol zaznamenaný u áut dovezených z USA, a to 16 941 kilometrov. Napriek najnižšiemu počtu najazdených kilometrov spomedzi všetkých sledovaných krajín sú americké autá zvyčajne vážne poškodené. V opačnom prípade by ich ďalší predaj nebol pre predajcov výhodný. 

unsplash.com (Paulo Freitas)
Zdroj: unsplash.com (Paulo Freitas)

Oplatí sa kúpiť auto s nízkym počtom najazdených kilometrov za dobrú cenu?  

Ak hľadáme nové vozidlo, takáto ponuka by bola pre mnohých ako darom z neba. Na bazári nájdeme na predaj lacné auto, ktoré toho navyše nemá veľmi najazdené. Na prvý pohľad sa to zdá ako jasná voľba. CarVertical ale varuje, že na takéto by si si mal dávať pozor.  

“Pri výbere ojazdeného vozidla by mali byť vodiči mimoriadne opatrní, a to najmä pri vozidlách s nízkym počtom najazdených kilometrov za priaznivú cenu. Niektorí predajcovia často upravujú údaje na tachometri s úmyslom dosiahnuť vyššieho zisku,” píše carVertical.  

Vyššie riziko stočených kilometrov existuje aj pri kúpe vozidla zo zahraničia. Krajiny si totiž údaje o vozidlách vzájomne nevymieňajú, čo môžu niektorí zneužiť vo svoj prospech. Preto sa na Slovensko dostáva veľa vozidiel s falošným počtom najazdených kilometrov.  

„Pred stretnutím s predajcom by si mali vodiči overiť históriu vozidla a zistiť skutočný počet najazdených kilometrov. Okrem ušetreného času tak predídu aj prípadnému sklamaniu. Pri kúpe ojazdeného vozidla je tiež potrebné absolvovať skúšobnú jazdu a nechať si auto skontrolovať v autorizovanom servise,“ vysvetľuje Buzelis. 

Ak preto kupuješ nové auto, dávaj si pozor na podozrivo výhodné ponuky a vždy si dôkladne skontroluj históriu vozidla.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre