Koľko emisií oxidu uhličitého vylučujú jednotlivé krajiny? NASA ukázala najväčších znečisťovateľov!

V rámci nového výskumu sa vedci z NASA pozreli na množstvo vylúčených a absorbovaných emisií.

emisie auta
Zdroj: pixabay.com (Ben_Kerckx)

Satelit americkej NASA, Orbiting Carbon Obesrvatory-2, pomáha výskumníkom sledovať emisie oxidu uhličitého vo viac ako sto krajinách sveta. Ide o pilotný projekt, ktorý má však obrovský potenciál ukázať nám, koľko oxidu uhličitého vylúčime a aká časť z neho je absorbovaná lesmi alebo inými procesmi.

Nové zistenia prinášajú aj autori štúdie, ktorá pracovala s týmto satelitným observatóriom a ponúka spôsob, ako sledovať snahu svetových krajín o zredukovanie emisií. V rámci tejto práce využili vedci dáta zo satelitu OCO-2 a sieť pozemných observatórií. Koncentráciu oxidu uhličitého v atmosfére sledovali v rozmedzí rokov 2015 až 2020.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň vytvorili mapu, ktorá zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje globálnu situáciu ohľadom emisií oxidu uhličitého. Pozrieť sa na ňu môžete nižšie. Krajiny, kde bolo viac oxidu uhličitého stiahnutého ako vyprodukovaného, sú na mape vykreslené ako zelené prepadliny. Krajiny s vyššou produkciou CO2 ako absorpciou sú tmavšou farbou a vystupujú z mapy. Čím je krajina tmavšia a viac vystúpená, tak tým je väčším znečisťovateľom.

Koľko emisií vyprodukujú jednotlivé krajiny?
Zdroj: NASA, dáta pokrývajú obdobie rokov 2015 až 2020. Krajiny, v ktorých sa viac oxidu uhličitého odstránilo, ako vypustilo, sa javia ako zelené priehlbiny, zatiaľ čo krajiny s vyššími emisiami sú hnedé alebo červené a zdá sa, že vyskočia zo stránky

Ak sa pýtate na to, ako dopadlo Slovensko, tak NASA nemala dostatok dát, aby nás zapracovalo do vizualizácie vyššie.

Dochádza nám čas

Misia OCO-2 nebola navrhnutá na monitorovanie emisií jednotlivých krajín. Štúdia však prichádza presne načas, pretože tento rok sa uskutoční prvý ročník projektu Global Stocktake, ktorý má pomôcť zastaviť globálne otepľovanie.

„NASA sa sústredí na prínos dát, ktoré ukazujú skutočnú situáciu na planéte. Našim cieľom je poskytnúť svetovým vládam relevantné dáta, aby mohli vidieť, ako ich činy ovplyvňujú našu planétu. Tento projekt je len jedným z príkladov toho, ako sa snažíme monitorovať emisie oxidu uhličitého,“ vyjadrila sa Karen St. Germain, riaditeľka divízie pozemných vied v NASA.

V rámci štúdie prinášajú vedci obraz o emisiách viac ako 50 krajín, ktoré množstvo vylučovaných emisií nenahlásili už viac ako desať rokov. Vedci ponúkajú novú perspektívu, ktorá sleduje nielen emisie zo spaľovania fosílnych palív, ale aj rôzne procesy, ktoré pomáhajú sťahovať oxid uhličitý z atmosféry.

Z dát možno sledovať zmeny v hladine oxidu uhličitého ak sa zmení povrch planéty. Deforestácia je problémom hlavne v južných častiach planéty a vytvára množstvo emisií. Tento problém postihuje hlavne Južnú Ameriku, Áziu, Afriku a Oceániu. V iných častiach sveta vedci z NASA pozorovali zníženie emisií hlavne kvôli zalesňovaniu a ďalším priaznivým faktorom.

Autori prízvukujú, že v súčasnosti potrebujme čo najpresnejšie modely emisií. Taktiež potrebujeme aj spoľahlivé metódy na to, ako tento skleníkový plyn dostať z atmosféry preč. Model, ktorý v rámci štúdie vytvorili vedci z NASA ponúka pomerne dobrý obraz o situácií, no zároveň nedokáže nahradiť tradičnejšie metódy, ktoré sú na jednu stranu zložitejšie a náročnejšie na čas, no dokážu nám priniesť oveľa hlbší pohľad na problematiku emisií a globálneho otepľovania ako celku. Viacerí odborníci sa zhodujú na tom, že planéty už rýchlo dochádza čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre