Koľko času denne strávi priemerný človek používaním smartfónu? Patríte do priemeru alebo nie?!

Ľudia trávia čoraz viac času pred obrazovkou smartfónu. Podľa štatistík rovnako inštalujú viac aplikácií, pozrite sa, aké sú výsledky štúdie.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

V dnešnej dobe vieme pomocou nášho smartfónu vykonať takmer čokoľvek. Okrem volania či posielania správ sa môžeme pozrieť, kedy nám odchádza najbližší spoj či si objednať taxi prostredníctvom aplikácie. Zabudnúť nesmieme ani na hranie hier, využívanie telefónu ako nášho diára či dokonca aktivácie vysávača či práčky pomocou aplikácie. Denne tak vieme so svojím smartfónom stráviť skutočne veľa času, čo potvrdzuje aj posledná štúdia, ktorej výsledky s nami zdieľal portál andro4all.com. Koľko času to nakoniec naozaj je? A koľko aplikácií si ľudia do svojich zariadení inštalujú? Odpovede na tieto otázky nám priniesla práve táto štúdia, ktorá sa venovala zvykom používateľov telefónov a spôsobu ich používania.

Ľudia trávia pred obrazovkou smartfónu čoraz viac času

V priebehu posledných rokov sa čas pred obrazovkou priemerného človeka stále navyšuje. Zapríčiniť to mohla aj svetová pandémia v roku 2020, ktorej následky ovplyvnili spôsob nášho života. Čoraz viac vecí totiž vieme vybaviť jednoduchým kliknutím na displej, na čo sme si pohodlne zvykli. Štatistiky za rok 2022 hovoria jasne, ľudia celkovo strávili o 9% času viac používaním smartfónu v porovnaní so štatistikami z roku 2021. Zvýšil sa aj počet hodín strávený so smartfónom za jeden deň. Celkovo to bolo až o 3%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
zahnuty displej smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Priemerný človek tak strávil používaním svojho smartfónu až 5 hodín denne, čo je približne jedna tretina nášho aktívneho času počas dňa. Najviac času vedeli používatelia stráviť pri sociálnych sieťach ako je napríklad WhatsApp či Facebook, no značnú časť tvorili aj aplikácie pre zábavu ako YouTube alebo Netflix. Zaujímavosťou je, že aplikácia pre sieť Instagram zosadila z trónu aplikáciu pre TikTok ako najviac sťahovanú aplikáciu roku. Aj napriek rôznym kontroverzným situáciám sieť Facebook zostala ako najpoužívanejšia sieť medzi používateľmi.

Sťahuje sa viac aplikácií, no ľudia sú ochotní platiť menej

Posledná štúdia sa pozrela aj na štatistiky pri sťahovaní aplikácií z rôznych zdrojov. Šlo najmä o oficiálne obchody ako Obchod Play a App Store, no nevynechali sa ani obchody tretích strán pre Android aplikácie v rámci Číny. Výsledok bol jasný, ľudia v roku 2022 stiahli o 11% aplikácií viac v porovnaní s rokom 2021. Celkovo šlo až o 255 miliárd aplikácií stiahnutých za celých 12 mesiacov, pričom vo výsledku môžeme rozprávať o 485 000 stiahnutých aplikácií každú minútu do akéhokoľvek smartfónu.

Zatváranie aplikácií môže priniesť viac škody, ako úžitku
Zdroj: Pixabay(HeikoAL)

A aj keď stúpol počet stiahnutých aplikácií, používatelia preferovali skôr voľne dostupné aplikácie bez potreby platby. Minulý rok totiž šlo o prvý rok, kedy poklesli tržby až o 5% práve u hier či už pri inštalácií platených hier alebo pri platbách za prémiový obsah priamo v hrách. Za tento pokles pravdepodobne môže ekonomická kríza, kedy ľudia utrácajú menej za zábavu na displejoch smartfónu. Naopak iné aplikácie, ktoré sa netýkali hier, navýšili svoj zisk až o 6%. Celkovo ale ľudia minuli o 2% menej v roku 2022 na aplikácie v porovnaní s rokom 2021.

Aký dlhý čas strávite pred displejom smartfónu denne vy? A investujete do aplikácií či hier? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre