SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

„Kľudné fázy“ Slnka nie sú až tak kľudné, ako sa predpokladalo: Táto ničivá búrka udrela počas solárneho minima

Nová štúdia objavila dôkazy o búrke, ktorá zasiahla Zem pred 9-tisíc rokmi. V tomto prípade ale niečo nesedelo.

Pred viac ako 9-tisíc rokmi zasiahla našu planétu nezvyčajne silná solárna búrka, ktorá zanechala trvalé stopy v ľade pod Grónskom a Antarktídou. Nová štúdia tvrdí, že išlo o jedno z najsilnejších prejavov solárneho počasia a ak by obdobná búrka zasiahla Zem dnes, dokázala by vážne poškodiť komunikačné zariadenia, píše portál Live Science.

Najväčším prekvapením pre vedcov bolo zistenie, že sa táto búrka objavila počas solárneho minima. Ide o obdobie 11-ročného solárneho cyklu, kedy je Slnko „tichšie“ a nepočíta sa s masívnymi prejavmi solárnej aktivity. Nová štúdia sa objavila 11. januára vo vedeckom časopise Nature Communications a vedci prostredníctvom nej prichádzajú s varovaním. Obávajú sa, že našu planétu môže zasiahnuť masívna búrka v momente, keď to nebudeme vôbec čakať. Solárna búrka, ktorú objavili, dokonca porovnávajú s doteraz najsilnejšou zaznamenanou solárnou búrkou, ktorá sa odohrala medzi rokmi 775 pred Kristom. a 774 pred Kr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Solárne búrky tohto druhu nie sú vôbec zahrnuté v našich analýzach rizík. Je preto mimoriadne dôležité, aby sme sa o nich mohli dozvedieť čo najviac a posúdiť, akú hrozbu pre našu planétu predstavujú,“ vyjadril sa Raimund Muscheler, výskumník z Lund University vo Švédsku.

Vedci hovoria, že vďaka pokročilým nástrojom je možné sledovať prítomnosť rádioaktívnych látok, ktoré sa môžu objaviť v prírodných záznamoch, ako sú prstence stromov a v jadre ľadu. V štúdii sa autori zaoberali tým druhým a analyzovali niekoľko jadier vyvŕtaných v Antarktíde a Grónsku.

Solárne búrky vznikajú, keď sa línie magnetického poľa zamotajú a náhle sa prudko trhnú späť na svoje miesto. Ide o veľmi rýchly dej, ktorý dokáže vypustiť do vesmíru obrovské množstvo slnečnej plazmy. Tento jav sa nazýva koronálny výron hmoty a v podstate ide o materiál, ktorý Slnko vyvrhlo všade okolo seba. 

Riziko solárnych búrok

Keď sa výron hmoty dostane k našej planéte, ochráni nás magnetické pole. Pri mimoriadne silnom prípade sa však naše magnetické pole stlačí a vznikne geomagnetická búrka. Stredne silné geomagnetické búrky môžu poškodiť naše satelity a prerušiť rádiovú komunikáciu. Vážne geomagnetické búrky môžu spôsobiť masívne výpadky elektriny naprieč celými krajinami a kriticky poškodiť elektrické infraštruktúry. Pri tých najvážnejších búrkach hrozí riziko poškodenia podmorských internetových káblov, čo by spôsobilo „internetovú apokalypsu“. Táto obava zatiaľ nie je potvrdená, no vedci odporúčajú počítať aj s týmto rizikom.

Koronálne výrony hmoty sa bežne objavujú počas solárneho maxima, obdobia solárneho cyklu, kedy magnetická aktivita Slnka dosahuje výrazne vyššie hodnoty. Vedci v novej štúdii ale objavili prípad mimoriadne silnej búrky, ktorá vznikla pred 9 200 rokmi, v období solárneho minima. Ako píšu autori štúdie, ide o alarmujúci objav. Búrka sa totiž mohla rovnať s tými najsilnejšími, ktoré vznikli počas solárneho maxima.

Autori štúdie majú v ďalších krokoch jasno. Je dôležité, aby dokázali nájsť ešte viac historických záznamov o mimoriadne silných búrkach. Dôkazy o dávnej slnečnej aktivite možno objaviť napríklad v letokruhoch stromov, alebo v ľade pod zemou. Vedci sa pokúsia zistiť, či existuje nejaký vzorec, ktorý siaha za 11-ročný solárny cyklus. Pomocou neho by dokázali zistiť, kedy sa môžu vyskytovať najintenzívnejšie solárne búrky.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close