Klonovanie hlasov je desivejšie, než si myslíš. Takto ti môžu vybieliť účet cez obyčajný telefonát
Hlasové klony sa stávajú čoraz populárnejšie a rozpoznať ich je takmer nemožné. Aké máme šance vyhnúť sa útoku hackerov?
Hackeri dnes poznajú milión trikov, ako sa dostať k tvojim účtom alebo peniazom a neustále pribúdajú nové. Vďaka umelej inteligencii sme dostali do rúk mimoriadne silné nástroje, no bohužiaľ, rovnaké možnosti sa otvorili aj kyberzločincom.
Umelá inteligencia spôsobila, že vytvorenie hlasového deepfaku je teraz jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Stačí skutočne krátka hlasová nahrávka a útočník vie vytvoriť klon, ktorý je takmer na nerozoznanie od originálu. S pomocou tohto hlasového klonu následne vykonávajú telefonické podvody.
Ako sme už spomenuli, ako tak je problém hlasový klon odlíšiť od originálu. Náročnejšie sa to stáva, ak fejkový hlas počuješ cez telefón, kde kvalita zvuku nemusí byť najvyššia. Portál CyberGuy navyše upozorňuje, že podvody s hlasovým klonom sa stávajú čoraz populárnejšie medzi hackermi.
Cez hlasový klon sa ti môže hacker dostať aj do bankového účtu
Napríklad aj banky nahrávajú tvoj hlas, pričom vytvárajú jedinečný hlasový “odtlačok prsta”. Chvíľu rozprávaš do telefónu a systém vytvorí profil tvojho hlasu. Následne, keď je nejaký problém, banka vie aj cez hlas overiť tvoju totožnosť. Ak sa hackerovi podarí dostať sa ku vzorke tvojho hlasu a vytvorí klona, teoreticky vie oklamať aj tieto bankové nuansy.
“Hlasový deepfake s pomocou umelej inteligencie je veľmi sofistikovaný nástroj. AI model dokáže zachytiť aj nuansy, ako tón, rytmus a rôzne špecifické charakteristiky, ktoré robia hla človeka jedinečným. Výsledkom je hlasový klon, ktorý je desivo blízko s originálu,” varujú bezpečnostní experti.
Tie najdôležitejšie služby, napríklad banky a iné, sú si hrozby hlasových klonov plne vedomé. Zaviedli preto ochranné metódy, ktoré dokážu rozpoznať umelo vytvorené hlasy. Výskumníci ale v nedávnej štúdii zistili, že sa dajú tieto bezpečnostné mechanizmy obísť. Ich práca demonštrovala spôsob, ako urobiť deepfake hlas tak presvedčivý, že oklame väčšinu hlasových autentifikačných systémov.
Neprehliadni
Svoju metódu vyskúšali na autentifikačnom systéme Amazon Connect. Pri prvých štyroch sekundách zaznamenali úspešnosť 10%. Tá stúpla na 40% za menej ako 30 sekúnd. Pri menej sofistikovaných autentifikačných systémoch dosiahli úspešnosť prelomenia 99% do šiestich pokusov.
Ako sa ochrániť pred týmto útokom?
Ak máme byť úprimní, ochrániť sa pred vytvorením hlasového klona môže byť náročné. Kľúčové je mať neustále na vedomí, že hackerom stačí málo. Ak zdvihneš hovor z neznámeho čísla a zistíš, že ide o jeden zo známych scamov, podvodníkovi neodpovedaj ani sa nepokúšaj “vystreliť si” z neho. Častokrát práve toto môže byť podvodníkov cieľ a on sa pokúša udržať ťa na linke preto, aby získal čo najlepšiu vzorku tvojho hlasu.
Taktiež platí, aby si si dával dobrý pozor na to, s kým budeš zdieľať osobné informácie. Klon tvojho hlasu, plus vedomosť tvojich osobných informácií môže úplne stačiť na to, aby podvodník oklamal tvojich známych alebo sa dostal do tvojich účtov.
Rovnako stále dbaj na to, aby si mal zapnuté dvojfaktorové overenie všade, kde ho máš k dispozícii. Používaj tiež silné a jedinečné heslá pre všetky účty.
Hlasové klony sa stávajú závažnou hrozbou a bezpečnostní experti predikujú, že sa tieto podvody budú objavovať čoraz častejšie. Hlasové klony nie sú hrozbou len pre služby, kde sa autentifikuješ hlasom. Podvodníci môžu vytvoriť klon tvojho známeho a cez neho sa ťa pokúsia presvedčiť, že je v problémoch a potrebuje od teba peniaze.
Americká FBI nedávno radila, že rodiny a blízki priatelia by mali mať zavedené “tajné frázy”, ktorými potvrdia, že sa rozprávajú so skutočnou osobou. Tajná fráza môže byť čokoľvek, od jedného slova až po overovaciu vetu. O jej zavedení by si mal porozmýšľať hlavne v kruhu rodiny.
Komentáre