Kiahne trápili aj staroveké civilizácie: Kedy sa smrteľný vírus po prvýkrát objavil?

V novej štúdii autori sledovali evolúciu vírusu variola a potvrdili, že existoval dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo.

Kiahne trápili aj staroveké civilizácie
Zdroj: Unsplash (Simon Berger) Wikimedia (Public Domain), Úprava: Vosveteit.sk

Kiahne jedného času devastovali ľudskú populáciu, no pôvod tohto infekčného ochorenia ostával celé roky záhadou. Ide o chorobu, ktorá je vysoko nákazlivá a smrteľná. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, ale aj cez oblečenie, výlučky alebo po kontakte s vyrážkou nakazeného.

Kedy sa presne choroba objavila nebolo známe, vedecké odhady vedcov sa totiž bili s historickými záznamami. V novej štúdii publikovanej 9. januára 2023, vedci naznačujú, že vírus môže byť o 2-tisíc rokov starší, než sa pôvodne predpokladalo. Ich práca súhlasí aj s historickými zdrojmi a dokazuje, že nás toto smrteľné ochorenie trápilo už od staroveku, informuje portál Microbiology Society. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kiahne sú spôsobené vírusom variola a dnes ich poznáme ako jedinú infekčnú chorobu, ktorej sa nám podarilo zbaviť. Vďaka vakcinačnému programu Svetovej zdravotníckej organizácie ľudstvo kiahne odstránilo v roku 1979. V minulosti sa však používali aj ako biologická zbraň. Američania často predávali indiánom prikrývky, ktoré boli infikované vírusom.

Do 20. storočia však vyčíňala vo veľkom a len v tomto období pripravila o život najmenej 300-miliónov ľudí. Doteraz sa predpokladalo, že má choroba svoje počiatky v 17. storočí, až dokým sa neobjavili ostatky Vikingov obsahujúce stopy tohto vírusu. Predpokladá sa, že vo svojich posledných 100 rokoch kiahne pripravili o život až 500-miliónov ľudí.

Kiahne nás trápili oveľa dlhšie

Výskumníci sa však domnievali, že variola vírus existoval oveľa dlhšie. Naznačovalo to zjazvenie niekoľkých egyptských múmií, napríklad faraóna Ramzesa Piateho, ktorý umrel v roku 1157 pred Kristom. Na základe toho predpokladali, že kiahne trápili ľudstvo najmenej 3-tisíc rokov, no stále im chýbali presvedčivé dôkazy.

V novej štúdii vedci porovnávali moderné a historické kmene vírusu. Výsledky naznačujú, že všetky známe kmene vznikli z jediného spoločného predka. Zároveň sa ukázalo aj to, že niektoré kmene mohli prežiť až do 18. storočia.

Čo sa ale týka evolúcie vírusov, vedci museli brať do úvahy jeden zvláštny fenomén. Ak sa na evolúciu vírusu pozerajú v malých časových škálach, zdá sa, akoby sa vyvíjal rapídnym tempom. Ak sa však pozrú na vývoj z dlhodobého hľadiska, vírusy sa menia pomalšie. Na základe toho vypracovali matematický vzorec, ktorý im umožnil zistiť, kedy sa variola vírus po prvýkrát objavil.

Kiahne sa podľa tohto vzorca vyskytli pred 3800 rokmi, čo historici dlhšiu dobu predpokladali. Práca tak uzatvára kontroverziu, ktorá vo vedeckej komunite existovala už niekoľko rokov.

„Variola vírus môže byť oveľa starší, než sa prvotne predpokladalo. Zároveň však náš objav súhlasí s historickými hypotézami o tom, že kiahne trápili už staroveké spoločnosti,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Diego Forni.

Ten zároveň dáva do pozornosti, že v ich práci zohľadnili aj niekoľko aspektov evolúcie vírusov, ktoré by sa v prácach podobného typu nemali prehliadať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre