Kedysi raj, dnes vyprahnutá planéta: Aj týmto spôsobom Mars prichádza o svoju vodu

Vedci objavili nový spôsob, ako sa molekuly vody strácajú z povrchu červenej planéty.

Mars
Zdroj: YouTube (The Angry Astronaut)

Odborníci, venujúci sa štúdiu planéty Mars, predpokladajú, že v minulosti nebola červená planéta vôbec červenou, ale vyzerala podobne, ako Zem, píše portál SciTech Daily.

Dnes je Mars pustou planétou, pretože všetka voda sa z tejto planéty vyparila. Pre vedcov je však mimoriadne dôležité pochopiť, ako k tomu došlo. Voda je základnou zložkou pre život, ako ho poznáme a práve preto sa snažia pochopiť, ako dlho sa mohla na povrchu planéty nachádzať a čo sa s ňou stalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozšíriť naše vedomosti v tejto oblasti sa pokúša aj nový výskum, ktorý vedie Michael Chaffin, z Laboratory for Atmospheric and Space Physics. Chaffin tvrdí, že púštne búrky na Marse môžu výrazne prispievať k vysušovaniu planéty. Tieto poznatky ale nie sú úplne nové. Už pred pár rokmi sa predpokladalo, že púštne búrky, najmä tá, ktorá obalí celú planétu raz za tri roky, spolu s teplými mesiacmi prispievajú k vysušovaniu planéty. Chýbali im však dôkazy.

Zlom prišiel medzi januárom a februárom 2019. Pozorovania troch sond na obežnej dráhe Marsu vedcom ukázali, aký dopad majú regionálne púštne búrky na červenú planétu. Zistilo sa, že počas týchto búrok môže planéta stratiť až dvojnásobné množstvo vody, než v prípade pokojnejších období.

„Až doteraz si vedci neuvedomovali, aký výrazný dopad môžu mať regionálne púštne búrky na atmosféru Marsu,“ vysvetľuje Chaffin.

Ako sa stráca voda cez púštne búrky?

Jeho práca naznačuje, že púštne búrky ohrejú atmosféru. Počas toho vznikajú silné vetry, ktoré doslova katapultujú molekuly vody vyššie, než je zvykom. V určitých výškach je atmosféra Marsu taká tenká, že sú molekuly vystavené ultrafialovému žiareniu. To ich roztrhá na jednoduchšie prvky, ako napríklad vodík, alebo kyslík. Atóm vodíka sa potom veľmi rýchlo dostane do vesmíru.

„Stačí, aby voda stratila atóm vodíka, potom sa už nedokáže vodík a kyslík zlúčiť do vody. Jednoducho povedané, ak ste stratili atóm vodíka, stratili ste molekulu vody,“ tvrdí Chaffin.

K výsledku výskumu prispeli tri sondy – Mars Reconnaissance Orbiter, Trace Gas Orbiter a sonda MAVEN. Výnimočnosťou v tomto prípade je, že po prvýkrát v histórii spolupracovali tri odlišné misie na tom, aby zachytili jeden celistvý proces.

„Chaffinov výskum nám ukázal, že existuje ďalší spôsob, ako Mars stráca svoju vodu. Môžeme sa teda vrátiť v čase a porovnať Mars dnes s Marsom v minulosti,“ vyjadrila sa Geronima Villanueva, z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Ak mal Mars na povrchu niekedy vodu, existuje veľká šanca, že sa tam mohol vyvinúť život. Vedci nečakajú, že by sa na povrchu Marsu nachádzalo niečo zložitejšie, než baktérie, no aj v tomto prípade by išlo o výnimočný objav. Spolupráca troch vesmírnych sond ponúkla vedcom celistvý obraz o tom, ako sa môže vďaka púštnej búrke stratiť z povrchu planéty voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre