Kedysi najvzdialenejšia kométa sa blíži: Už o pár dní preletí „popri“ Zemi

Kométa C/2017 K2 sa v roku objavenia považovala za najvzdialenejšiu blížiacu sa kométu. Prišla až z Oortovho oblaku.

Kométa C/2017 K2 sa blíži. Kedy preletí "popri" Zemi?
Zdroj: ESA, NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Kométa C/2017 K2 cestovala k Slnku niekoľko miliónov rokov a len prednedávnom vstúpila do poslednej fázy svojej púte. Kométa sa už nachádza vo vnútornej časti Slnečnej sústavy a rúti sa priamo ku nám, informuje portál Newsweek.

Kométu pozoroval Hubblov vesmírny ďalekohľad ešte v roku 2017, kedy bol objekt najvzdialenejšou objavenou približujúcou sa kométou. V tom roku sa nachádzala približne 2,4-miliárd km od Slnka. Aj na túto vzdialenosť dokázali astronómovia odhadnúť jej veľkosť. Priemer kométy je približne 20 km a aj zo vzdialenosti väčšej ako Saturn si dokázala vytvoriť okolo seba mohutný oblak plynu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že kométa pochádza z Oortovho oblaku, masívnej sférickej štruktúry na samom okraji Slnečnej sústavy, ďaleko za obežnými dráhami planét. Kométa prešla cez obežné dráhy Neptúnu, Uránu, Saturnu a Jupitera prekračujúc aj asteroidový pás za Marsom, ktorý rozdeľuje vnútornú a vonkajšiu časť Slnečnej sústavy.

Kométy sú zhlukom prachu, ľadu a plynu, ktorý v sústave ostal po vzniku Slnka a planét. Keď sa priblížia k hviezde, ľad začne vplyvom väčšieho tepla sublimovať, čo vedie k vytvoreniu jasného chvosta nazývajúceho sa koma. Pri vytvorení komy sa môžu uvoľniť aj častice prachu, z ktorých je kométa zložená. Tie väčšie sa držia orbitálnej dráhy kométy, zatiaľ čo tie menšie môže solárny vietor odfúknuť do chvosta kométy.

Najbližší prelet popri Zemi kométa vykoná 14. júla, no aj tak od nás bude ďalej, než červená planéta Mars. Napriek tomu získajú astronómovia jedinečnú príležitosť na skúmanie tohto objektu.

„Kométy, hlavne tie z Oortovho oblaku v sebe ukrývajú chemické zloženie oblaku, z ktorého sa formovala naša Slnečná sústava. Nestáva sa často, že získame príležitosť podobné objekty študovať, či už na diaľku alebo prostredníctvom sondy,“ vysvetľuje profesor Brad Gibson z University of Hull.

Dôležitá a mimoriadne vzácna kométa

Podobné objekty sú fascinujúce aj preto, lebo podľa teórií mohli priniesť na Zem vodu. Ich študovaním môžu vedci získať o tomto procese viac informácií. Kométy z Oortovho oblaku sú mimoriadne vzácne. Kvôli ich obrovským obežným dráham sa ukážu len raz za niekoľko miliónov rokov.

Existuje niekoľko podobných návštevníkov, no práve kvôli svojej vzácnosti každá astronómom poskytuje jedinečný pohľad na podmienky existujúce miliardy rokov dozadu.

„Veľa komét navštívi vnútornú sústavu každý rok. C/2017 K2 je jednou z nich, no kvôli svojmu jasu je ideálnym cieľom pre vedeckú prácu,“ tvrdí Alan Fitzsimmons z Queen’s University Belfast.

Kométa sa neradí medzi „tesné“ prelety, no aj napriek obrovskej vzdialenosti sa o nej môžu vedci veľa dozvedieť. Študovať budú to, ako podobné objekty reagujú na väčšie teplo hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre