SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kedysi najväčší objekt Slnečnej sústavy sa opäť vracia: Toto leto budete môcť pozorovať výsledok mimoriadnej erupcie kométy

V roku 2007 kométa 17P/Holmes vytvorila štruktúru prachu a plynu, ktorá bola väčšia ako Slnko.

V roku 2007 vytvorila kométa 17P/Holmes oblak plynu a prachu, ktorý sa na mimoriadne krátku dobu stal najväčším objektom v Slnečnej sústave. Priemer tejto štruktúry bol väčší ako priemer Slnka, píše portál Live Science.

Astronómovia sa spočiatku domnievali, že sa štruktúra rozplynie rovnako rýchlo, ako vznikla, no opak je pravdou. Po analýze chvosta kométy vedci prišli na to, že častice pretrvali a momentálne obiehajú okolo bodu, kde sa prvýkrát uvoľnili a opačnou stranou dráhy chvostu okolo Slnka. Už toto leto sa častice dostanú opäť do bodu prvého uvoľnenia, ktorý je mimochodom viditeľný zo severnej pologule. Túto štruktúru bude možné pozorovať prostredníctvom teleskopov a podľa astronómov bude mať tvar presýpacích hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Moderné teleskopy sú už tak pokročilé, že na pozorovanie štruktúry vám postačí aj lacnejšie zariadenie,“ vyjadrila sa Maria Gritsevich, z University of Helsinki.

Kométu 17P/Holmes objavil anglický astronóm Edwin Holmes v roku 1892. Všimol si ju vďaka záblesku pútajúcemu jeho pozornosť počas pozorovania galaxie Andromeda. Záblesk pri uvoľnení prachu a plynu v roku 2007 bol však ešte väčší. Kométa obieha medzi Marsom a Jupiterom, no od ostatných komét sa líši. Žiadny z podobných objektov totiž nevytára takéto štruktúry.

Jedinečná kométa

Vedci zatiaľ nerozumejú tomu, čo vedie k vytvoreniu tak výrazných výronov materiálu. Predpokladá sa, že nastávajú v momente, keď sa neorganizované štruktúry ľadu usporiadajú do kryštalického tvaru. Prechod uvoľní plyn uväznený v ľade a vytvorí tlak na povrchu kométy. To vedie k erupcii plynu, ľadu a prachu. Tento proces však samotnú kométu nepoznačí, čo astronómovia považujú za mimoriadne fascinujúce.

Už toto leto sa na oblohe objaví pozostatok mimoriadne silnej erupcie z kométy
Zdroj: Gritsevich, et al.

Na pochopenie kométy 17P/Holmes vedci študovali cestičku prachu, ktorá vznikla po erupcii. Vedci museli vziať do úvahy to, ako vplýva gravitácia a solárny vietor na pohyb častíc odlišných veľkostí. Postupom času sa im podarilo načrtnúť dráhu týchto častíc. Počas ich cesty naprieč Slnečnou sústavou sa organizujú do rôznych veľkostí a astronómovia sa domnievajú, že prach jemne pripomína presýpacie hodiny. Tento tvar je pozostatkom pôvodnej erupcie materiálu, ktorá vznikla z guľatého tvaru kométy.

Prachové častice sú miniatúrne, no odrážajú slnečné svetlo. Na oblohe ich môžete pozorovať ako rozmazanú cestičku. Tento úkaz sa dal pozorovať v rokoch 2014 a 2015. Objaví sa aj tento rok a nadšenci sa na ňu budú môcť pozrieť koncom júla alebo začiatkom nasledujúceho mesiaca podľa toho, kedy častice vyjdú zo slnečnej žiary.

Od roku 2007 kométa 17P/Holmes nezažila žiadnu erupciu materiálu. Astronómovia nevedia povedať, kedy nastane ďalšia, no podľa ich slov by to mohlo byť každú chvíľu. K Slnku sa kométa opäť priblíži v roku 2028.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close