Kedy vznikol internet a kto ho vytvoril? Pozrite si míľniky, ktoré ho formovali do dnešnej podoby

Kedy vznikol internet a kedy bol masovo dostupným pre široké masy? Pozrite si míľniky, ktoré ho formovali do dnešnej podoby.

WWW kedy vznikol internet ako ho pozname dnes (1)
Zdroj: flickr.com (Ai.Comput'In)

Internet je niečo bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť svet naokolo. Jeho vznik je dnes ťažké určiť. Záleží to od toho ako si ho zadefinujeme. Jedna skupina ľudí hovorí, že vznikol v roku 1967. Jedná sa o rok, kedy bol svetu predstavený ARPAnet. Vďaka tomuto projektu sa podarilo prepojiť dva počítače, jeden v UCLA laboratóriu a druhý na univerzite vo Stanforde. Jednalo sa o koncept prepojenia počítačov vytvorených Leonard Kleinrock, Paul Baran, Donald Davies, a Lawrence Roberts, ktorý bol vyvíjaní Robert Kahn a Vinc Cerf (pozn. redakcie: projekt bol pod záštitou organizácia ARPA). Jednalo sa o viac sieťových protokolov, ktoré bolo možné navzájom prepojiť. Ďalším míľnikom, ktorý sa často udáva ako dátum vzniku internetu je rok 1974, kedy bol svetu predstavený TCP / IP protokol. Tieto protokoly umožňovali pripojenie ďalších sietí na ARPAnet. Neskôr vznikol aj pojem “Internet”.

Internet ako ho však poznáme dnes vznikol oveľa neskôr, a to ja napriek tomu, že pojem “internet” bol uznaným v roku 1983. V tomto roku sa prestal používať pôvodný protokol NCP (Network Control Program), a masovo sa začal používať TCP / IP protokol. Stále to však nebolo to čo považuje bežný človek za internet. Pýtate sa prečo? Dlhé roky po objavení možnosti tohoto typu komunikácie bol totiž využívaný len v uzavretých kruhoch. Týmto spôsobom si vymienali informácie napríklad vedci a výskumníci z rôznych univerzít, bez pochyby aj vládne organizácia a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

WWW

V roku 1989 britský vedec Tom Berners Lee vynašiel WWW, teda World Wide Web. Pre portál webfoundation.org povedal:

„Vytvoril som niekoľko elektronických pomôcok na riadenie vlakov. Potom som sa začal viac zaujímať o elektroniku ako o vlaky. Neskôr, keď som bol na vysokej škole, som vyrobil počítač zo starého televízora. “, ďalej dodal: „V tých dňoch existovali rôzne informácie v rôznych počítačoch, ale na to, aby ste sa k nim dostali, museli ste sa do nich prihlásiť…Často bolo jednoduchšie ísť a opýtať sa ľudí, keď mali kávu…”

V marci 1989 Berners vytvoril dokument “Information Management: A Proposal”, ktorý neuveríte, ale nebol hneď prijatým. Jeho šéf v CERN ho nazval “vágnym, ale vzrušujúcim”. V októbri 1990 Tim napísal 3 dokumenty:

  • HTML: Značkovací jazyk HyperText. Značkovací (formátovací) jazyk pre web.
  • URI: Uniform Resource Identifier. Druh „adresy“, ktorý je jedinečný a používa sa na identifikáciu každého zdroja na webe. Nazýva sa tiež URL.
  • HTTP: Hypertext Transfer Protocol. Umožňuje načítať prepojené zdroje z celého webu.

Okrem toho napísal aj prvú aplikáciu na editácia a prehliadanie internetu (WorldWideWeb.app). A tak v roku 1991 vznikol Internet, ako ho poznáme dnes. V tomto momente však ešte nebol dostupným pre širokú verejnosť. Stalo sa tak až v roku 1993, kedy bolo WWW kód bol dostupným pre všetkých a bez poplatku. Tento rok tak môžeme nazvať ako rokom, kedy vznikol internet.

Všetko začalo dávno predtým

Vyvinutie internetu trvalo desaťročia. Jeho počiatky kľudne môžeme datovať do obdobia studenej vojny medzi veľmocami ako sú USA a Rusko. V tom čase všetká komunikácie totiž prebiehala prostredníctvom káblov. Vo všeobecnosti tak mohla byť prerušená komunikácia jednotlivých krajín pomocou “preseknutia” toho správneho kábla. Rusko v roku 1957 vypustilo do vesmíru svoj prvý satelit Sputnik. Len pre zaujímavosť, ten vo vesmíre vydržal len 3 mesiace, pri návrate na Zem totiž zhorel v atmosfére. Ale aj napriek tomu poskytol vedcom cenné informácie. Od hustoty atmosféry, až po informácie týkajúce sa šírenia rádiových signálov. Američanov v tom čase tento projekt Ruska tak vystrašil, že vytvorili agentúru ARPA, ktorá stála za vznikom ARPAnet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre