Kedy smartfón patrí už do „starého železa“? Toto všetko môže vplývať na jeho starnutie!

Android smartfóny dnes dokážu vydržať dlhšie, ako by ste si predstavovali. Pozrite sa, čo všetko vplýva na jeho starnutie.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

V spoločnosti môžeme naraziť na mnoho mýtov a predsudkov voči smartfónom s operačným systémom Android. Konkurenčné iPhony od spoločnosti Apple si totiž vyslúžili povesť zariadení, ktoré vydržia aj päť rokov, pričom ich výkon alebo celková funkčnosť ostane nedotknutá, resp. klesne len minimálne. Ani Androidy však dnes nie sú určené len na jeden či dva roky používania, keďže ponúkajú častokrát lepšiu výbavu a ich životnosť sa líši od smartfónu k smartfónu. Na túto problematiku sa pozrel aj portál howtogeek.com, ktorý nás informuje o tom, ako dlho môžete svoje smartfóny s Androidom využívať aj vy. Aké faktory teda vplývajú na starnutie telefónov s Androidom? Pozrite sa na to spolu s nami.

Ako na starnutie smartfónov vplýva hardvér?

Keď už sme spomínali tie mýty, Android smartfóny sa zvyčajne vnímajú ako menej výkonné zariadenia. To dnes ale už nie je pravda, nakoľko nové Androidy dokážu častokrát priniesť technológie, aké by sme nenašli ani v iPhonoch. Hardvér, ktorý nájdeme v Androidoch, teda ponúka aj dlhú životnosť. Telefóny s dnešnou výbavou teda málokedy starnú na základe svojho hardvéru, no po čase môžeme aj tak zaregistrovať ich spomalenie. Dôvodom býva množstvo aplikácií, ktoré si do telefónu nainštalujeme. K zrýchleniu zariadenia tak častokrát vie pomôcť ich odinštalovanie či uvedenie telefónu do továrenských nastavení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Tovarenske restartovanie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Najčastejšie tak starnutie smartfónu dokážeme pri hardvére zaregistrovať pri batérii. Jej znížená kapacita nám môže prezradiť, že by sme mali siahnuť po novom telefóne. Dnešné Android smartfóny, no aj iPhony však vo väčšine prípadov neponúkajú možnosť jednoduchej výmeny batérie. Preto je pre nás častokrát najlepšou voľbou rovno výmena telefónu za nový.

Ďalšou možnou hardvérovou nevýhodou smartfónov môže byť opotrebovanie oleofóbnej vrstvy na displeji, ktorá chráni displej pred odtlačkami prstov. Aj z tohto dôvodu nám smartfón môže pôsobiť ako starý. V skutočnosti to však stále nie je dôvod na výmenu. Pri Androidoch teda môžeme dnes povedať, že najväčším dôvodom pre kúpu nového zariadenia bude absencia systémových aktualizácií.

Android a aktualizácie

Práve softvér je to, čo dnes určuje životnosť Android smartfónov. Aktualizácie systému na najnovšie verzie nám určujú, ako dlho môžeme jeden smartfón bezpečne využívať, no aj to sa líši model od modelu. Dôvodom je to, že spoločnosť Google ako vývojár Androidu zodpovedá len za aktualizácie telefónov z radu Pixel. Iné modely si aktualizujú rôzni výrobcovia, ktorí vsádzajú na iné aktualizačné politiky. Spoločnosť Google s Pixelmi im však ide vzorom, ktorá ponúka až 5 rokov bezpečnostných aktualizácií a 5 veľkých aktualizácií Androidu. V takomto prípade je bezpečné jeden telefón pokojne využívať aj 5 rokov.

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Konkurenčné spoločnosti ako napríklad Samsung či Xiaomi sľubujú svojim smartfónom 2 až 3 roky veľkých aktualizácií, prípadne 4 roky bezpečnostných záplat Androidu. Príkladom je aj OnePlus, ktorý pre vybrané modely prisľúbil 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných záplat. Pred kúpou smartfónu by ste si tak mali prezistiť, aká je aktualizačná politika spoločností. Zistíte tak, ako dlho môžete svoj Android smartfón používať bezpečne pred tým, než by ste ho mali vymeniť za nový kus.

Pre tých, ktorí nevedia, ak váš smartfón nie je pravidelne aktualizovaný, tak sa zvyšuje riziko, že sa do neho dostanú hackeri. Môžu sa tak stať prostredníctvom aplikácií, prípadne cez bezpečnostné diery vo softvéri systému. V súčasnosti hackeri sa snažia získať kontrolu najmä nad finančnými aplikáciami a preto mať smartfón, ktorý nedostáva bezpečnostné záplaty, je ako otvoriť hackerom dvere do telefónu.

Ako dlho vlastníte váš súčasný Android smartfón? A evidujete nejaké známky opotrebovania? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre