SpravodajstvoVeda a výskum

Kedy sa začalo rozprávať o prvej misii na Mars? Je to oveľa skôr, než si myslíte!

Navštíviť červenú planétu nie je moderný trend. Tento cieľ sa snažíme dosiahnuť už desiatky rokov

Osídliť Mars je snom Elona Muska. Červenú planétu má v hľadáčiku nie len jeho spoločnosť SpaceX, ale aj americká vesmírna agentúra, NASA. Prvé kroky k návšteve našej najbližšej planéty by sa mohli robiť už o pár rokov, no pri všetkom tom zhone človek zabúda, že navštíviť Mars nie je niečo, čo sme si zmysleli len nedávno.

Myšlienka vesmírneho cestovania sa objavila už s prvými pokrokmi v oblasti rakiet, tvrdí YouTube kanál Curious Droid. Jedným z najväčších priekopníkov raketovej technológie bol Wernher von Braun, ktorý okolo roku 1948 vydal veľmi zaujímavú publikáciu. Tá sa nazývala Project Mars a už v tej dobe rozoberala myšlienku cestovania na inú planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Project Mars je kniha ktorá najviac ovplyvnila vývoj ľudských misií na Mars, hoci jej obsah je pomerne grandiózny. Von Braun píše, že cesta na Mars by sa mala podniknúť s flotilou 10 vesmírnych lodí a viac ako 70 ľuďmi. Svoje myšlienky prirovnával ku Kolumbusovi a tvrdil, že ak by sa vydal do Ameriky na jednej lodi, nevrátil by sa domov.

Avšak už v 50. rokoch bolo jasné, že rakety na báze chemického paliva by sa k červenej planéte mohli dostať len tak tak. Vedci videli budúcnosť v jadrovom palive, pretože to by im poskytlo oveľa viac energie a menšiu váhu celkovej rakety.

Prvé kroky

V roku 1962 vytvorila americká NASA projekt EMPIRE. Boli to štúdie, ktoré sa mali zamerať práve na cestu na Mars. V tomto projekte boli zahrnuté tri spoločnosti: Ford, General Dynamics a Lockheed. Všetky tri spoločnosti priniesli svoje návrhy, no žiaden z nich sa nedostal z počiatočných štádií.

Po pristátí na Mesiaci sa objavila vlna entuziazmu a túžba po niečom väčšom. Von Braun podal návrh svojho vlastného projektu, ktorý by nadviazal na misiu Apollo. Jeho návrh počítal s vesmírnym raketoplánom, stanicou a vývojom rakety Saturn V, ktorá bola v tej dobe už overenou raketou. Von Braun chcel použiť overené časti vesmírnej stanice ako ubytovanie pre astronautov počas misie na Mars. Tá sa podľa Von Brauna mohla odohrať už v roku 1982. Plánovala sa ešte aj základňa na Marse, ktorá mala mať 50 obyvateľov a dokončená mala byť do roku 1989.

Doposiaľ sa nám však s ľudskou nohou nepodarilo dosiahnuť povrch Marsu. To by sa však mohlo v priebehu nasledujúcich rokov zmeniť. Spoločnosť SpaceX, ktorú vedie Elon Musk, by mohla s ľudskou posádkou na červenej planéte pristáť už do konca roka 2026. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close