Kedy budú elektromobily cenovo dostupnými, tak ako sú konvenčné autá? Údajne to potrvá už len krátko!

Svetové automobilky pomaly, ale isto, presedlávajú na "zelenšiu" možnosť.

elektromobil_elektricke vozidlo
Zdroj: unsplash.com (Ralph Hutter)

Sú elektrické vozidlá budúcnosťou? Viacero krajín sveta sa snaží dostať sa zo závislosti na fosílnych palivách a obnoviteľné zdroje získavajú vo svete čoraz väčšie miesto, píše portál IFL Science.

Jednou z ciest, ako obmedziť spotrebu fosílnych palív a bojovať s klimatickou krízou, je výroba elektrických vozidiel, ktorá sa v posledných rokoch poriadne rozbieha. Viacero automobilových velikánov tvrdí, že v budúcnosti prejdú na výrobu čisto elektrických vozidiel. Tým, že sa spoločnosti zamerajú na rozvoj tejto technológie by mohli byť elektrické autá lacnejšie a hlavne výkonnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kedy táto zásadná zmena nastane je však otázne. Vývoj elektrických vozidiel síce napreduje, no v porovnaní s tradičnými vozidlami na spaľovací motor je ich cena výrazne vyššia. Vyššia cena zároveň odrádza ľudí od toho, aby investovali do „zelenšej“ možnosti.

Štúdia spoločnosti Bloomberg NEF však tvrdí, že zmena príde už čoskoro. Podľa nej by mali elektrické vozidlá stáť do roku 2027 rovnako, ako tradičné vozidlá. Oproti iným štúdiám, ktoré sa zamerali na rovnakú oblasť, je štúdia Bloomberg NEF o čosi opatrnejšia. Iné štúdie totiž tvrdia, že táto zmena by mala nastať okolo roku 2024.

„Klesajúce ceny batérií a vývoj optimalizovaných platforiem vedie k rapídnemu znižovaniu cien elektrických vozidiel. Optimálny dizajn, vyrábaný vo veľkých množstvách môže byť do roku 2025 lacnejší o viac ako tretinu,“ píše sa v správe.

Prechod na elektrinu

Veľké množstvo automobilových spoločností doslova preteká v zavedení elektrických vozidiel. Veľké spoločnosti, ako napríklad Audi v tomto závode vedú. Audi sa v marci vyjadrila, že prestáva s vývojom nových spaľovacích motorov a postupne začne vyraďovať aj tie motory, ktoré sú momentálne v obehu. Spaľovacie motory plánujú nahradiť elektrickými. Výrazným hráčom je aj spoločnosť Tesla, ktorá vyrába jedine elektrické vozidlá. Tesla doslova vyrazila dvere pôsobivou technológiou a cenami, ktoré môžu konkurovať spaľovacím vozidlám. Tesla sa momentálne drží na vrchole ako najväčšia výrobná spoločnosť.

Tesla je silným hráčom v oblasti elektrických automobilov a otázka, či jej dokážu iné spoločnosti konkurovať, stále visí vo vzduchu. Jedno je však isté a to, že elektrické vozidlá sa pomaly stávajú transportným prostriedkom budúcnosti. V súčasnej situácii sa nedá povedať, že by bola produkcia elektrických vozidiel úplne šetrná na životné prostredie, no stále ide o lepšiu možnosť, než akou sú spaľovacie motory.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre