Kedy ako ľudia pristaneme na prvom asteroide, či cudzej planéte? Takéto sú predikcie vedcov!

Vedci z NASA's JPL ponúkajú zaujímavú štúdiu, v ktorej predstavujú časovú os ľudských misií do hlbín Slnečnej sústavy.

kozmonaut na Venusi
Zdroj: YouTube (V101 Science)

V roku 2010 bývalý prezident Spojených štátov, Barack Obama, navrhol, že v roku 2025 by mali ľudia pristáť na asteroide. Vtedy ale išlo o niečo nemysliteľné a už len navrhnúť takúto misiu znelo absurdne, píše portál Interesting Engineering.

V roku 2020 sa misii OSIRIS-REx podarilo krátko dosadnúť na prastarý asteroid Bennu a nazbierať vzorky, ktoré ku nám domov misia donesie v roku 2023. Ani jednej z vesmírnych agentúr sa nepodarilo dopraviť človeka k asteroidu a nie to ešte na ňom pristáť. Momentálne sa všetky oči upierajú k Mesiacu, ktorý pre americkú NASA slúži ako odrazový mostík na Mars. V rámci programu Artemis plánujú astronautov opäť poslať na povrch Mesiaca, prvýkrát od konca programu Apollo. Tentokrát sa ale nejdú na našu prirodzenú družicu len pozrieť, ale plánujú tam aj ostať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Založenie trvalej základne na Mesiaci umožní americkej NASA doplniť palivo pre misie smerujúce hlbšie do Slnečnej sústavy. Lenže kedy sa dostaneme za hranice našej planéty a Mesiaca? Raketoví inžinieri odhadujú, že ak sa ľuďom podarí pristáť na Marse do roku 2038, k asteroidom by sa ľudstvo mohlo vydať do najbližších 50 rokov.

V štúdii inžinieri z NASA’s Jet Propulsion Laboratory predstavujú časovú os vesmírnych misií s ľudskou posádkou, ktorá zohľadňuje rôzne technologické, ale aj ekonomické problémy, ktorým čelí každá vesmírna misia. Autorom štúdie je Jonathan Jiang, ktorého inšpirovala fotografia našej planéty z Marsu.

„Je to len malá bodka obklopená temnotou. Naše chápanie fyziky nás učí, že sme na tejto malej bodke uväznení s obmedzenými zdrojmi a globálnym otepľovaním. Skôr, či neskôr, budeme v ohrození,“ vyjadril sa Jiang.

Kedy sa vydáme hlbšie do Slnečnej sústavy?

Autor novej štúdie verí, že aj napriek technologickým pokrokom sa ľudia správajú „ako malé deti“. Podľa neho by mimozemská civilizácia len krútila hlavou nad tým, že stále nesieme zbrane a zabíjame sa navzájom. Aj napriek tomuto kritickému pohľadu Jiang verí, že sa nám podarí planétu opustiť a preskúmať Slnečnú sústavu.

Na základe rôznych ekonomických a technologických faktorov Jiang usudzuje, že k Marsu by sa mohol človek dostať približne v roku 2037, ak všetko pôjde podľa plánu. Ak sa ľudia dostanú k červenej planéte, pravdepodobne sa na jej povrchu založí základňa pomáhajúca ďalším misiám smerujúcich do hlbín sústavy. Po Marse vidí ako ďalší logický cieľ asteroidový pás, nachádzajúci sa medzi Marsom a Jupiterom. Doňho by mohlo ľudstvo vstúpiť okolo roku 2073.

Nasledujú planéty vonkajšej sústavy. Jiang verí, že k Jupiteru sa ľudstvo dostane okolo roku 2103 a k prstencovej planéte Saturn zavítame okolo roku 2132. Zatiaľ ale ide o predbežné odhady a hoci znie výlet k Saturnu zaujímavo, je otázne či sa vesmírnym agentúram podarí dodržať túto časovú os.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre