SpravodajstvoVeda a výskum

Kedy a kde môžete sledovať pristátie roveru Perseverance na Marse? Bude to veľkolepé divadlo!

Historická misia americkej agentúry sa pokúsi o riskantné pristátie. Odohrajte sa už zajtra, 18. februára.

Vo štvrtok večer bude k dispozícii živé vysielanie americkej vesmírnej agentúry NASA, počas ktorého budeme mať možnosť vidieť pristátie doteraz najambicióznejšej misie americkej agentúry – roveru Perseverance, píše portál WIRED.

Rover bude pátrať po stopách života na červenej planéte. V pátraní mu pomôže aj lietajúci dron, prvý svojho druhu. Aby tých prvenstiev nebolo málo, rover si so sebou nesie aj mikrofón, vďaka ktorému budeme môcť po prvýkrát v histórii počuť zvuky inej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chcem len povedať, že pristávanie na Marse je náročné,“ hovrí Gregorio Villar, inžinier v NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Villar naráža na nepríjemnú bilanciu americkej NASA, čo sa týka pristátí na Marse. Je faktom, že približne polovica pristátí, o ktoré sa americká vesmírna agentúra pokúsila, sa skončili neúspechom. Perseverance má byť najväčším roverom, aký na Mars NASA poslala a vybrali si zložité miesto na pristátie. Rover dosadne v kráteri Jezero, ktorý mohol byť kedysi dávno riečnou deltou. Ide o komplikovaný terén. Misie si väčšinou vyberajú ploché miesta, no Villar tvrdí, že v tom prípade by to „nebola žiadna výzva.“ Rover so sebou nesie aj malú helikoptéru Ingenuity, ktorá sa pokúsi o prvý kontrolovaný let na Marse.

Živé vysielanie

NASA pri príležitosti tejto historickej misie bude vysielať naživo. Prenos si môžete pozrieť aj na odkaze nižšie. Bolo by dobré spomenúť, že nepôjde o živé vysielanie v pravom zmysle slova. Mars sa od nás nachádza veľmi ďaleko a dokonca aj ten najjednoduchší signál k zemi cestuje približne 11 minút. Vysielanie americkej NASA sa začína zajtra (pozn. redakcie: vo štvrtok 18.2.) o 20:15.

Priamy prenos to pre nás teda nebude, no ani vedci z NASA nebudú mať s roverom spojenie v reálnom čase. Rover si teda bude musieť sam poradiť pri takzvaných „siedmych minútach strachu,“ kedy musí vesmírna misia prejsť marťanskou atmosférou a svojpomocne pristáť na planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close