SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kde by sme mohli nájsť stopy mimozemského života? Existuje lepšie miesto, ako Mars!

Japonská JAXA sa vo svojej novej misií pokúsi pátrať po živote na zaujímavom mieste.

Otázka, ktorá momentálne najviac trápi vedcov, zaujímajúcich sa o červenú planétu, Mars, je: Existuje, alebo existoval na nej niekedy život? Píše o tom portál IFL Science.

Japonská vesmírna agentúra, JAXA, má svoju vlastnú teóriu, ktorá znie naozaj zaujímavo. Agentúra plánuje už čoskoro navštíviť jeden z marťanských mesiacov, Phobos. Veria, že najbližší mesiac planéty by mohol byť vhodným prostredím na objavenie známok života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

JAXA by chcela priniesť vzorky z tohto mesiaca na Zem do roku 2029, čím chce predbehnúť ostatné agentúry, pracujúce priamo na červenej planéte. Lenže prečo práve mesiac Phobos? Na tomto mesiaci sa zhromažďuje materiál z Marsu. Ak na planéte niekedy existoval život, je možné, že idôkazy o ňom nájdu na jeho mesiaci.

Rovery, ktoré sa momentálne nachádzajú na červených pieskoch Marsu, majú špičkové vybavenie, no to sa ani zďaleka nedokáže vyrovnať laboratóriám, ktoré máme u nás na Zemi. Jedinou šancou pre vedcov je pokúsiť sa dostať vzorky z červenej planéty späť ku nám, no to je mimoriadne náročná úloha. Gravitácia Marsu komplikuje akýkoľvek pokus o to preniesť vzorky z planéty späť ku nám.

Lenže dva mesiace planéty Mars, Phobos a Deimos, sú úplne inou kategóriou. Tieto mesiace sú naozaj drobné, preto bude pre pristávací modul jednoduché pristáť, nabrať vzorky a odletieť preč. Doktor Ryuki Hyodo a profesor Tomohiro Usui tvrdia, že mesiace by mali obsahovať prach, ktorý bol „vyhodený“ z Marsu prostredníctvom dopadov asteroidov.

 

Ako priniesť vzorky na Zem?

Gravitácia Marsu je menšia, ako na Zemi, čo znamená, že aj menšie asteroidy dokážu vymrštiť materiál do veľkých výšok – potenciálne tak vysoko, aby dopadol na jeden z obiehajúcich mesiacov. Nie je to až také sci-fi, pretože aj na našom Mesiaci sa nachádza materiál, ktorý kedysi patril Zemi. Navyše, Phobos sa nachádza pri Marse oveľa bližšie, ako Mesiac pri Zemi.

Misia japonskej JAXA by mala odštartovať v roku 2024 a vrátiť sa do roku 2029. Okrem toho plánuje vlastnú misiu aj NASA, spolu s Európskou vesmírnou agentúrou. Tieto dve agentúry sa pokúsia získať vzorky, ktoré momentálne zbiera rover Perseverance. Táto misia by mala odštartovať v roku 2031 a v roku 2030 sa o to isté pokúsi Čína.

Zaujímavosťou je, že kusy Marsu sa dostali aj na Zem. Tieto vzorky vedci starostlivo analyzovali a podarilo sa im objaviť možné stopy života. Tento objav sa udial v roku 1996 a vyvolal celosvetový mediálny rozruch. Problém však bol, že tieto vzorky mohli byť kontaminované pozemskými organizmami.

Vedci potrebujú čerstvé vzorky a Mars, alebo jeho mesiace, sú ideálnym miestom, kde ich zohnať. V prípade mesiacov navyše nehrozí, že by sme priniesli domov stále živé organizmy. Tie by boli na mesiaci Phobos vystavené veľkej dávke radiácie, ktorá by ich takmer so 100% istotou usmrtila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close