Kde a kedy môžeme sledovať štart misie DART, počas ktorej NASA pošle kozmickú loď oproti asteroidu, do ktorého neskôr vrazí

Misia DART nám má sprostredkovať informácie, či sme potenciálne schopní odkloniť asteroid, ak by bol v kolíznom kurze so Zemou.

NASA DART
Zdroj: NASA/John Hopkins APL

Hoci nám aktuálne nehrozí žiadna zrážka s vesmírnym objektom, ktorý by mohol ohroziť život na Zemi, tak je to len otázka času, kedy sa tak stane. Podľa vedcov z NASA približne raz za jeden milión rokov sa dostane asteroid o veľkosti približne jedného kilometra do kolízneho kurzu so Zemou. V prípade zrážky asteroidu o takýchto rozmeroch so Zemou, by nám hrozila zmena klímy. Netreba však zabúdať i na menšie asteroidy, ktoré sú častejšími. Napríklad asteroid o priemere približne 100 metrov, k Zemi zavíta raz za tri tisíc rokov. Takto veľký asteroid by po sebe zanechal kráter o veľkosti približne dvoch kilometrov. Inými slovami, bol by schopný z povrchu zeme vymazať stredne veľké mesto.

Aby sme sa vyhli potenciálne nebezpečnému asteroidu, tak vedci vymýšľajú plány, ako takýto asteroid zničiť, prípadne ho odkloniť mimo Zeme. Jedným z takýchto projektov je i projekt DART.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o projekt, ktorého cieľom je zistiť, či dokážeme potenciálne zmeniť kurz asteroidu, ak do neho narazíme iným telesom. V tomto prípade pôjde o sondu, resp. jednoduchú kozmickú loď vybavenú senzormi. Len pár dní dozadu NASA ohlásila, že už v priebehu najbližšej stredy odštartuje misia DART, počas ktorej vynesie spoločnosť SpaceX do vesmíru vesmírne plavidlo DART, ktoré neskôr narazí do asteroidu.

Kde môžeme sledovať štart misie DART?

Samotná misia, ktorá by nám mala sprostredkovať informácie, či dokážeme potenciálne odkloniť asteroid smerujúci k Zemi, odštartuje v priebehu najbližšej stredy a to konkrétne o 1:20 ET (teda 24.11.2021 o 7:20 nášho času), resp. o 22:20 PT v utorok 23. novembra. Na tému upozornil portál digitaltrends.com.

Sonda DART bude vynesená do vesmíru prostredníctvom rakety spoločnosti SpaceX, Falcon 9 z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii. Následne bude cestovať vesmírom, kým na jeseň nasledujúceho roka nepríde do kolízneho kurzu s asteroidom, do ktorého vrazí. Samotný štart misie budete môcť sledovať prostredníctvom oficiálneho YouTube kanálu NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre