Kauza sledovania používateľov Xiaomi smartfónov Čínou pokračuje: Tentoraz si na spoločnosť posvietil ďalší štát!

Xiaomi smartfóny údajne sledujú čo píšeme a výsledky odosielajú Číne. Najnovšie si na prípad posvietil i ostrovný Taiwan.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Či už patríte medzi fanúšikov spoločnosti Xiaomi alebo nie, určite vás neminula informácia o možnom sledovaní používateľov smartfónov tejto spoločnosti i mimo Čínu. Dôvodom má byť cenzúra, ktorá platí práve v Číne a obmedzuje tak prejavy proti domácemu režimu či rôzne sexistické či násilné prejavy. Rôzne prejavy tak majú byť ovplyvnené cenzúrou, ktorej predchádza sledovanie textu, ktorý na svojom smartfóne píšeme. A nemá ísť len o vyhľadávanie v prehliadači, ale i obsah súkromných správ, ktoré si medzi sebou posielame. Zatiaľ však nevieme, kde je pravda. Ak by sa však v skutočnosti potvrdila aktívna súčasť tohto softvéru v smartfóne, znamenalo by to, že sa sledovanie týka i nás. Nové informácie do celej tejto kauzy prináša najnovšie Taiwan a pre nás ich sprostredkováva portál Gizchina.com.

Nachádza sa v našich Xiaomi smartfónoch teda špionážny softvér?

Cenzúra prejavu a kontrola používateľov prostredníctvom smartfónov v Číne nie je žiadna novinka. Na našom trhu by sa však takéto veci diať nemali ani v prípade, že vlastníme čínsky model. Práve z tohto dôvodu nás otriasol prípad údajného softvéru v smartfónoch, ktorý by nás mal špehovať. Pôvodné vyjadrenie vychádza z Litvy, neskôr s prípadom pracovalo Nemecko a najnovšie sa pridáva i Taiwan. Práve Taiwan má s Čínou veľmi napäté vzťahy a preto nás neprekvapuje, k akému záveru krajina dospela.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Týmto softvérom v smartfónoch má byť niečo ako MiAdBlacklisConfigur dostupný na globalapi.ad.xiaomi.com serveroch spoločnosti Xiaomi. Využívať ho má dokonca až sedem rôznych aplikácií dostupných v smartfóne, pričom konkrétne bol sledovaný model Mi 10T 5G. Úlohou tohto softvéru je cenzúrovať požiadavky a blokovať linky webov, ktoré sa nepáčia Pekingu. Príkladom majú byť výrazy napríklad ako „nezávislosť Taiwanu“, „slobodný Tibet“ a ďalšie vyjadrenia proti politike krajiny. Taiwan ďalej oznamuje, že aplikácia dokáže prevziať i históriu nášho prehliadača a odoslať ju do Pekingu. Experti však budú situáciu ďalej preskúmavať a naďalej nás o nej informovať.

Nevieme, či sa problém týka i našich smartfónov

Vzhľadom k týmto závažným obvineniam je na mieste sa zamyslieť i nad tým, či náhodou Xiaomi nekontroluje i naše smartfóny. Ako sme už spomenuli, problematický softvér si môžeme do smartfónu dostať až siedmymi základnými aplikáciami, ktoré Taiwan bližšie nešpecifikoval. Môžeme však odhadovať, že ide konkrétne o aplikácie priamo od Xiaomi. Pokiaľ sú teda súčasťou týchto aplikácií, tak by sa pokojne mohlo stať, že by ste tento softvér mali vo svojom smartfóne aj vy.

Na druhú stranu však treba spomenúť, že Xiaomi prehlasuje, že nikoho nikdy nesledovali a akékoľvek možnosti sledovania používateľov nie sú aktívne. Z tohto prehlásenia by tak pokojne mohlo vyplývať, že sme v bezpečí rovnako, ako aj naše správy či vyhľadávania. Je len na nás, ako sa k tomuto prípadu vysvetlíme, no rozhodne nie je na mieste, aby ste svoje smartfóny začali rýchlo predávať. Situácia je stále v riešení, no my stále veríme v jej šťastný koniec.

Vlastníte smartfón od spoločnosti Xiaomi? A čo si myslíte o prípadnom sledovaní používateľov týchto smartfónov? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre