Kauza MediaTek má dohru. Xiaomi, Sony, Oppo a ďalší, dostali stopku v známej benchmarkovej platforme

Smartfóny s procesormi MediaTek od známych výrobcov ako Xiaomi, Oppo a ďalších, boli vylúčené z platformy UL Benchmarks

kauza mediatek
Zdroj: Vosveteit.sk, netclipart.com

Necelé dva týždne dozadu sme Vás informovali o tom, že spoločnosť MediaTek bola prichytená pri podvádzaní v testovaní výkonu smartfónov. K odhaleniu došlo vskutku kurióznym spôsobom.  V rámci testovania výkonu zariadenia prostredníctvom služby PCMark, procesor MediaTek Helio P95 dosahoval záhadne vysoké hodnoty, v porovnaní s rovnakým smartfónom bežiacim s procesorom Dimensity 1000L, ktorý je papierovo výrazne výkonnejším. Výsledky anonymných testovaniach neskôr ukázali, že v priemere bol výkon procesora pri smartfóne navýšený až o 30%, v niektorých čiastkových úlohách, bol tento rozdiel však výrazne vyšší a to až do 75%.

„… obe verzie benchmarku sa líšia vo výsledkoch skóre – bol som až vystrašený vo veľkosti rozdielu v skóre: 30% rozdiel v celkovom skóre a až 75% rozdiel v dôležitých čiastkových testoch,..“ píše platforma benchmarks.ul.com.

„Športový výkon“

Za oku lahodiace výsledky procesor Helio P95 môže ďakovať špeciálnemu „Športovému režimu“, ktorý optimalizuje jednotlivé procesy. Nič by na tom nebolo, keby tento režim mohli používatelia  využívať aj v praxi.  Bohužiaľ, to však nie je možné. Zapína sa automaticky, a to len v prípade benchmarkového testu, kedy dochádza k zmene dynamického škálovania napätia, frekvencie (DFVS) a podobne, pričom procesor  v tomto režime pracuje nad rámec obmedzení, ako je napríklad rýchlosť či teplota.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Gizmochina.com poukazuje na dopady tejto optimalizácie hardwaru pri testovaní jednotlivých zariadení. Platforma UL Benchmarks (predtým známa aj ako Futuremark) sa rozhodla vylúčiť všetky smartfóny z testovania, ktoré využívajú procesory spoločnosti MediaTek. Priamo sa to dotýka hlavne výrobcov ako Xiaomi, Oppo, Reno, Realme a ďalších, ktorí aktívne spolupracujú so spoločnosťou MediaTek. Ide konkrétne o smartfóny, ktoré využívajú nasledovne procesory: Helio G90, G70, P96, P90, P65, P60, P20, a A22.

MediaTek sa aj napriek tomu bráni

Oficiálne rozhodnutie platformy bolo rozdelené do dvoch častí. Jedna hovorilo o zisteniach spoločnosti AnandTech, ktorá poukázala na divné výsledky a druhá časť rozhodnutia odkazuje na vyjadrenia spoločnosti, ktoré prakticky potvrdili toto správanie ich procesorov. Druhým dychom však treba dodať, že spoločnosť MediaTek si stojí za svojimi výsledkami a postupmi v oblastiach porovnávania a tvrdí, že si nie je vedomá žiadnych priestupkov.

„…V scenároch reálneho sveta samozrejme existuje množstvo faktorov, ktoré určia výkonnosť čipovej sady. Čipové sady MediaTek sú navrhnuté tak, aby optimalizovali výkon, aby poskytovali čo najlepší používateľský zážitok a zároveň maximalizovali výdrž batérie. Ak niekto spúšťa program, ktorý je náročný na výpočty, ako je náročná hra, čipová sada sa inteligentne prispôsobí výpočtovým vzorom, aby poskytovala trvalý výkon. To znamená, že používateľ uvidí rôzne úrovne výkonu z rôznych aplikáciách, pretože čipset dynamicky spravuje prostriedky CPU, GPU a pamäte podľa potreby výkonu, ktorý je potrebný pre skvelú skúsenosť používateľa. Niektoré značky majú navyše rôzne typy režimov zapnutých v rôznych regiónoch, takže výkon zariadenia sa môže líšiť v závislosti od požiadaviek regionálneho trhu.

Sme presvedčení, že predstavenie všetkých schopností čipovej sady pri testoch porovnávania je v súlade s postupmi iných spoločností a poskytuje spotrebiteľom presný obraz o výkonnosti zariadenia.“ píše spoločnosť MediaTek vo vysvetlení tejto kauzy.

Zdroj:  benchmarks.ul.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre