Katastrofa, akú naša planéta odvtedy nezažila: Jedno z najväčších zemetrasení vytvorilo tsunami, ktoré prešlo tisíce kilometrov

Vedci z University of Southampton našli dôkazy jedného z najväčších zemetrasení na planéte.

Tsunami wikimedia
Zdroj: Wikimedia

Podľa záverov novej štúdie Zem prešla pred takmer 4-tisíc rokmi zemetrasením, s ktorým sa mladšie katastrofy nemôžu ani len porovnávať, píše portál Daily Mail.

Štúdia vznikala pod University of Southampton a podľa nej malo zemetrasenie magnitúdu 9,5, rovnakú ako najväčšie zaznamenané zemetrasenie na Zemi. Táto udalosť vytvorila obrovské vlny tsunami, ktoré prešli vzdialenosť väčšiu než 8-tisíc km. Zemetrasenie sa začalo v Chile a ničivé vlny dorazili až k Novému Zélandu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zemetrasenia vznikajú, keď sa o seba oškrú dve tektonické platne, štruktúry v hlbinách našej planéty. Následne vznikajú trhliny a platí, že čím väčšia trhlina, tým väčšie zemetrasenie. Až donedávna najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie vzniklo v južnej časti Čile v roku 1960.

„Predtým sme predpokladali, že nemôže vzniknúť tak silné zemetrasenie na severe krajiny. Nevedeli sme, že aj v tejto oblasti môže vzniknúť dostatočne veľká trhlina. Objavili sme však dôkazy, ktoré naše predpoklady vyvracajú. Našli sme trhlinu s dĺžkou približne tisíc kilometrov len kúsok od pobrežia púšte Atacama,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, profesor James Goff.

Ničivé vlny tsunami

Územie, v ktorom našli dôkazy sa považuje za jednu z najsuchších oblastí našej planéty. Napriek tomu sa vedcom podarilo objaviť stopy morských sedimentov a živočíchov, ktoré kedysi dávno žili vo vode, než boli vyvrhnuté na súš. Stopy objavili hlboko vo vnútrozemí, čo vylučuje situáciu, kedy by sa na pevninu dostali prostredníctvom búrky.

Namiesto toho sa sedimenty do regiónu mohli dostať prostredníctvom masívnej vlny tsunami, ktorá vznikla po mimoriadne silnom zemetrasení. Začalo sa vyšetrovanie archeologických nálezísk pozdĺž pobrežia. Vedci objavili kamenné budovy, ktoré zničili vlny a ich steny s najväčšou pravdepodobnosťou odniesli silné prúdy.

„V rámci našej štúdie sme objavili dôkazy o obrovskom spoločenskom rozruchu. Ten vznikol počas migrácie obyvateľstva viac do vnútrozemia, mimo dosahu vĺn tsunami,“ vysvetľuje Goff.

Okrem toho vedci objavili na Novom Zélande niekoľko obrovských skál, ktoré sa datujú 3 800 rokov do minulosti. Pochádzajú približne z rovnakej doby, keď krajinu zasiahlo tsunami. Tieto balvany sa nachádzajú niekoľko stoviek metrov smerom do vnútrozemia. Profesor James Goff sa v čase písania štúdie nachádzal na Novom Zélande a o týchto konkrétnych balvanoch mal svoju vlastnú teóriu.

„Hovorili sme, že tieto balvany by dokázalo posunúť jedine tsunami, ktoré by prichádzalo zo severnej časti Čile. Lenže na to by muselo mať zemetrasenie magnitúdu približne 9,5. Dnes sa nám podarilo nájsť dôkazy, ktoré našu teóriu potvrdili,“ vyjadril sa Goff.

Profesor a jeho tím verí, že ich štúdia pomôže ľudstvu pripraviť sa na ďalšie obrovské zemetrasenie. V štúdii sa píše, že zatiaľ čo išlo o obrovskú katastrofu pre obyvateľov Čile, ostrovy v južnej časti Tichého oceánu boli v tom čase neobývané. Dnes je situácia iná a zemetrasenie rovnakého rozsahu by malo pre obyvateľov ostrovov ničivé následky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre