Kanada podala návrh nového zákona: Chystá sa riešiť zločiny aj na povrchu Mesiaca

Krajina sa pridala k americkej NASA a partnerom, do programu Lunar Gateway. Riešia aj problémy vesmírneho práva.

Kanada bude riešiť aj zločin vo vesmíre
Zdroj: Flickr (Garry Knight), NASA, Úprava: Vosveteit.sk

V tomto desaťročí sa astronauti vrátia na Mesiac. V rámci programu Artemis sa americká NASA spolu so zahraničnými partnermi, pokúša nielen navštíviť južný pól našej prirodzenej družice, ale vybudovať na ňom aj trvalú vojenskú posádku, píše portál IFL Science.

Na tento cieľ reaguje aj Kanada, ktorá sa pokúša presadiť trestnú zodpovednosť za zločiny spáchané vo vesmíre, teda presnejšie na povrchu Mesiaca. Návrh bol nenápadne schovaný medzi ostatnými návrhmi zákonov. V podstate sa v ňom píše, že akýkoľvek zločin na Mesiaci, či počas vesmírneho letu, bude postihnutý tak, akoby sa ho dotyčný dopustil priamo v Kanade. Zákon samozrejme platí výhradne pre kanadských astronautov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Návrh zákona sa objavil krátko po tom, ako sa Kanada pripojila k NASA, Európskej vesmírnej agentúre a japonskej JAXA, agentúram, spolupracujúcim na projekte Lunar Gateway. Táto vesmírna stanica bude vznikať súbežne s programom Artemis a pôjde o prvú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca.

Otázka vesmírneho zákona, teda presnejšie absencie akéhokoľvek poriadku za hranicou našej atmosféry, je témou mnohých debát. Čisto teoreticky mohli kanadskí astronauti na ISS doteraz vykonať akýkoľvek zločin, za ktorý by ich štát nemal ako postihnúť. Je ale otázne, ako by sa takáto situácia riešila v praxi.

Zločiny vo vesmíre

Na bezprávnosť vesmíru poukázal aj pomerne kuriózny prípad z roku 2019. V tom roku bola americká astronautka, Anne McClain obvinená z úplne prvého vesmírneho zločinu. Podľa obvinení mala využiť počítač na palube ISS na prístup k bankovému účtu odcudzeného partnera. Obvinenia sa ukázali byť nepravdivé. McClain sa priznala, že na palube ISS naozaj vstúpila do bankového účtu manžela, s ktorým sa v tom čase rozvádzala, no jej úmyslom bolo len skontrolovať rodinné financie v najlepšom záujme pre ich spoločného syna.

Celý prípad vyvolal obrovskú diskusiu ohľadom zločinov vo vesmíre. Experti na medzinárodný vesmírny zákon vnímali situáciu ako urgentný budíček. Podľa nich je nutnosťou, aby krajiny prijali nejaké pravidlá o operovaní vo vesmíre. Otázka vesmírneho práva sa zdá byť čoraz dôležitejšou aj kvôli blížiacemu sa vesmírnemu turizmu. Zatiaľ je k ISS pripojených päť krajín. Sú nimi Spojené štáty, Rusko, Kanada, Japonsko a Európa. Každá krajina si presadzuje svoj vlastný zákon, zatiaľ čo existujú protokoly, ako stíhať astronauta z inej krajiny.

Okrem prípadu Anny McClain sa však vo vesmíre za 58 rokov nestal žiadny zločin. Ako hovorí americká NASA: „Pravidlá existujú, no zatiaľ neboli otestované v praxi.“

Pravidlá by podľa profesora Rama Jakhu mali byť rovnaké pre každého astronauta odhliadnuc od jeho národnosti. Podľa neho by si vesmírny zákon vyžadoval úplne nový spôsob myslenia, ktorý sa líši od všetkého čo sme doteraz vykazovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre