Jupiterov mesiac Europa je pre vedcov najlepšou šancou objaviť mimozemský život. Prečo?

Hoci tento mesiac nie je jediný s vodným oceánom pod povrchom, má ešte jednu unikátnu vlastnosť

Európa
Zdroj: NASA

V roku 2016 sa začali objavovať dôkazy o vode, ktorá by sa mala nachádzať na jednom z mesiacov Jupitera, Europa. Dnes už majú vedci dobrú predstavu o tom, čo sa ukrýva pod hrubou vrstvou ľadu na povrchu mesiaca. Môže ale obrovský oceán ukrývať v sebe život?

Túto otázku sa pokúsil zodpovedať YouTube kanál PBS Space Time. Oblaky vodnej pary sa podarilo objaviť pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Ten mesiac pozoroval v ultrafialovom spektre, počas toho, ako mesiac prešiel popred planétu Jupiter. Na záberoch sa objavili prúdy niečoho, šľahajúce do vesmíru okolo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento materiál unikal podľa vedcov z južného pólu mesiaca Europa. Južný pól je zároveň miestom, kde vedci pozorovali unikajúce prúdy vodíka a kyslíka. Ide o ešte presvedčivejší dôkaz o tom, že sa pod povrchom mesiaca nachádza obrovský oceán. V súčasnosti je Europa našou najlepšou šancou na objavenie mimozemského života v našej Slnečnej sústave.

Výnimočnosť Europy

Prečo je voda tak dôležitá? U nás na Zemi sa život vyvinul práve vďaka nej a každý živý organizmus potrebuje aspoň kúsok vody. Samozrejme, ak je reč o mimozemskom živote, voda nemusí byť garanciou života. Europa taktiež nie je jediným mesiacom Jupitera, ktorý má pod svojim povrchom vodný oceán. Ďalšími mesiacmi sú Ganymedes, Callisto a mesiac Saturnu, Enceladus.

Europa
Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona/University of Colorado

To, čo robí z Europy výnimočný objekt, je hnedastá textúra mesiaca. Vedci tvrdia, že by to pravdepodobne mohla byť morská soľ, ktorú dostali na povrch gejzíry, spolu s vodnou parou. Svoj hnedastý odtieň mohla nadobudnúť  vďaka intenzívnemu magnetickému poľu Jupitera. Soľ je pozitívnym znakom aj preto, lebo slaná voda prezrádza, že voda musí byť v kontakte so skalnatým povrchom mesiaca. Ide o dôležitý aspekt, vďaka ktorému sa život vyvinul aj na našej planéte.

Dôležité je to preto, lebo život potrebuje energiu. Je dokázané, že magnetické pole Jupitera dodáva mesiacu dostatočné množstvo energie na to, aby ostal oceán pod povrchom v kvapalnom skupenstve. Zároveň sa predpokladá, že je mesiac geologicky aktívny. Ak je voda v kontakte s geologicky aktívnym povrchom, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa budú na dne nachádzať hydrotermálne ventily. Tie by mohli byť podľa teórií prvým miestom, kde sa vyvinul život aj u nás na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre