SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Juhoatlantická magnetická anomália znepokojuje vedcov: Nastane deň, kedy sa severný a južný pól vymenia?

V ďalekej minulosti sa magnetické póly Zeme vymenili niekoľkokrát. Nastane táto zmena opäť?

V oblasti južného Atlantiku vznikla zvláštna anomália, kde sila geomagnetického poľa rapídne klesá, informuje portál Phys. To viedlo vedcov k teórii, že Zem vstupuje do obdobia, počas ktorého sa magnetické póly planéty prehodia.

Nedávna štúdia analyzovala dôkazy datujúce sa až 9-tisíc rokov do minulosti a podľa jej výsledkov žiadna zmena magnetického poľa nehrozí. Autori tvrdia, že pozorované zmeny nie sú ničím špecifickým. Magnetické pole Zeme chráni planétu pred solárnymi vetrami, ktoré by našu atmosféru odfúkli, ak by neexistovalo. Magnetické pole ale nie je stabilné a v nepravidelných intervaloch sa môže jeho polarita zmeniť. Zmena polarity znamená výmenu severného a južného pólu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V histórii našej planéty nastalo niekoľko zmien polarity magnetického poľa, pričom tá posledná sa odohrala pred približne 780-tisíc rokmi. Nie je jasné, koľko môže trvať výmena pólov planéty, no podľa niektorých odhadov ide o proces dlhý až 7-tisíc rokov. Ak by nastala výmena magnetických pólov planéty, nastalo by zároveň výrazné oslabenie magnetického poľa. To znamená, že na povrch planéty by sa dostalo viac škodlivého žiarenia a naše elektrické siete, či komunikačné zariadenia by mohli ostať vážne poškodené. Na magnetické pole sa spolieha aj vtáctvo, veľryby, či iné migrujúce zvieratá. Zmenou magnetických pólov by ostali tieto živočíchy dezorientované.

Hoci to znie tragicky, zmena magnetických pólov planéty neznamená apokalypsu. Z historických dôkazov o zmene magnetických polí nenašli vedci nič, čo by naznačovalo masové vymieranie života.

Čaká nás zmena magnetických pólov planéty?

Juhoatlantická anomália je oficiálny názov regiónu oslabeného magnetického poľa. Vďaka nej už došlo k poškodeniu niekoľkých satelitov, ktoré boli vystavené veľkému množstvu nabitých častíc pochádzajúcich zo Slnka. Celkovo však za posledných 180 rokov magnetické pole Zeme zoslablo o približne 10%. Tieto faktory vedcov presvedčili o tom, že sa blíži zmena polarity magnetického poľa, čo ale nemusí byť podľa novej štúdie správne.

„Za posledných 9-tisíc rokov sa anomálie podobné tej v južnej časti Atlantiku pravdepodobne vyskytovali pravidelne,“ vyjadril sa autor štúdie Andreas Nilsson z Lund University.

Autori novej štúdie analyzovali historické artefakty, sopečné vzorky a sedimenty. Všetky ukrývajú informácie o magnetickom poli Zeme a študovaním ich magnetizácie mohli určiť nielen intenzitu, ale aj smer magnetického poľa planéty. Štúdiom zmien v magnetickom poli za posledných 9-tisíc rokov sa výskumníci dozvedeli niečo viac o procesoch vedúcich ku vzniku magnetického poľa. Ich nový model však poslúži aj na presnejšie datovanie archeologických a geologických nálezov.

„Svoje tvrdenia zakladáme na pozorovaní niekoľkých podobných prípadov. Predpokladáme, že Juhoatlantická anomália pravdepodobne zmizne v najbližších 300 rokoch. Zároveň pevne veríme, že naša planéta neprechádza, a ani nesmeruje k zmene polarity magnetického poľa,“ vyjadril sa Nilsson.

Z výsledkov štúdie teda vyplýva, že hoci môže Juhoatlantická anomália vyvolávať obavy, pravdepodobne nepovedie k žiadnym výraznejším zmenám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close