Jej matka bola Neandertálka a otec Denisovan Toto dievča je prvým známym človekom, ktorého rodičia boli iného druhu

Čoraz viac dôkazov naznačuje, že rôzne druhy človeka mohli mať medzi sebou aj intímnu históriu. Tento nález to potvrdzuje.

Len 13-ročné dievčatko je jediným dôkazom o krížení viacerých druhov človeka, ktorý máme
Zdroj: YouTube (NORTH 02)

Človek rozumný nažíval s Neandertálcami pomerne dlhú dobu a čoraz viac dôkazov naznačuje, že tieto dva druhy mohli mať medzi sebou aj intímnu históriu. Neboli to ale len Homo sapiens a Homo neanderthalensis, ktorí sa medzi sebou krížili. Štúdia z roku 2018 však objavila ostatky tínedžerského dievčaťa, ktoré malo Neandertálsku matku a otca Denisovana, informuje The Conversation.

O Denisovanoch toho zatiaľ veľa nevieme, ostatky tohto druhu sa zatiaľ našli len v jaskyni Denisova na Sibíri a v tomto prípade hovoríme len o drobných úlomkoch kostí. Vedci nemajú predstavu ako tento druh vyzeral, alebo aké boli jeho schopnosti. Čo sa však Neandertálcov týka, o nich máme k dispozícii množstvo informácií. Vieme, že žili na území Európy a západnej Ázie a určitú dobu nažívali s moderným človekom. Neandertálci však vyhynuli pred približne 30 až 40-tisíc rokmi. Pred viac ako 400-tisíc rokmi moderní ľudia, Neandertálci a Denisovania zdieľali spoločného predka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj ostatky mladej tínedžerky sa našli v jaskyni Denisova. Predpokladá sa, že v čase smrti mala len 13 rokov. Zatiaľ nesie označenie „Denisova 11“. Predpokladá sa, že dievča umrelo pred 90-tisíc rokmi. Vedci zistili pôvod ostatkov na základe DNA analýzy. Vzorku kostí rozomleli, vybrali DNA a nakoniec ju sekvenovali. Následne ju porovnali so vzorkami DNA Neandertálcov, moderných ľudí a Denisovanov.

„Toto dieťa, ktoré je známe ako „Denisova 11″, bolo nájdené v Denisovej jaskyni a malo v čase smrti najmenej 13 rokov. Analýza kúska jej kosti zistila, že dievča zomrelo asi pred 90 000 rokmi.“, hovoria vedci.

Autori štúdie vysvetľujú, že jej genetické vlastnosti dávajú zmysel len v jedinom prípade, ak by malo dievča Neandertálsku matku a otca Denisovana. Predtým než do Eurázie prišli moderní ľudia, Neandertálci a Denisovania spolunažívali na jednom území. Z toho čo je známe sa tieto dva druhy miešali zakaždým, keď sa stretli.

Cestovali Neandertálci z jedného územia na druhé?

Štúdia však odhalila ešte ďalšiu zaujímavú vec. Na základe DNA analýzy vedci usudzujú, že sa mohli neandertálske skupiny presúvať medzi západom Európy a východom. Dievča totiž bolo viac príbuzné ostatkom, ktoré našli v západnej Európe, nie s tými, ktoré našli v jej rodnej jaskyni na Sibíri. Neandertálci sa teda mohli presúvať na veľké vzdialenosti, čo vzhľadom na archeologické nálezy nedáva zmysel.

Až doteraz totiž existovalo pevné presvedčenie, že na rozdiel od moderného človeka, Neandertálcov nezaujímali presuny z jednej časti sveta na druhý. Zároveň sa predpokladalo, že mali pomerne malé teritóriá, ktoré obsahovali všetko, čo potrebovali pre život. Za hranice svojho územia sa Neandertálci veľmi nepresúvali.

Táto teória je však možno nesprávna. Ako už DNA analýza dievčaťa naznačila, Neandertálci sa museli v určitom bode histórie presunúť zo západnej Európy smerom na východ. Záhadou zatiaľ ostáva kedy a čo ich k tomu donútilo.

Vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu ani o tom, ako sa neandertálska žena stretla s Denisovanom a splodili svojho potomka. Vedci nevylučujú možnosť, že ich komunity nejakým spôsobom spolupracovali. Z mladého dievčaťa sa zachovala len malá časť kosti. Z nej vedci nedokážu povedať ako umrela.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre