SpravodajstvoVeda a výskum

„Jednorožec“ je názov novej, najbližšej čiernej diery: Jej hmotnosť vás zarazí!

Kde sa nachádza nedávno objavená čierna diera?

Astronómovia nedávno objavili jednu z najmenších čiernych dier, ktorá je zároveň najbližšou čiernou dierou pri Zemi, píše portál Phys.

Vedci ju nazvali Jednorožec. Jeden z dôvodov je ten, že zatiaľ je táto drobná čierna diera jednou z mála, ten druhý je ten, že bola objavená v súhvezdí Jednorožca. Objav bol publikovaný včera, 21.4. v denníku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Pozerali sme sa na dáta a odrazu na nás vykukla čierna diera,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie, Tharindu Jayasinghe, z The Ohio State University.

Podľa štúdie má čierna diera hmotnosť ktorá sa rovná trojnásobku hmotnosti Slnka, čo je pre čiernu dieru naozaj málo. V celom vesmíre bola objavená len drobná hŕstka čiernych dier, ktoré by mali podobne malú hmotnosť. Čierna diera Jednorožec sa nachádza 1 500 svetelných rokov od Zeme a keď sa na ňu vedci pozreli bližšie, zistili že sa im ukrýva priamo pod nosom.

Drobná čierna diera

Ukazuje sa, že čierna diera obieha okolo červeného obra, čo je jeden z typov hviezdy. Čiernu dieru samú o sebe pozorovať nedokázali, pretože sú tmavé nie len vizuálne, ale nevidia ich ani nástroje, ktoré merajú svetlo, či žiarenie v iných vlnových dĺžkach. V tomto prípade sa ale zamerali na hviezdu, červeného obra. Ide o známu hviezdu, ktorá bola preskúmaná teleskopmi, ako napríklad KELT, ASAS, alebo TESS.

Keď sa vedci bližšie pozreli na dáta, všimli si že na obežnej dráhe hviezdy sa nachádzalo niečo, čo menilo intenzitu vyžarovaného svetla hviezdy, no pritom nevedeli, čo to je. Neskôr si uvedomili, že ide o objekt, ktorý svojou gravitačnou silou ťahá hviezdu a mení jej tvar. Jednou z možností bolo, že ide o čiernu dieru, no tá by musela byť extrémne malá. Výpočty neskôr odhalili, že čierna diera môže mať hmotnosť tronásobku nášho Slnka.

Posledných desať rokov sa astronómovia zamýšľali nad tým, či môžu tak malé čierne diery vôbec existovať. Vo vesmíre ich dlhodobo nevedeli nájsť a nedokázali povedať, či je to kvôli nedostatočne citlivým nástrojom, alebo preto, že neexistujú.

Pred 18 mesiacmi bola publikovaná štúdia, ktorá priniesla silné dôkazy o existencii týchto drobných čiernych dier. Výskum motivoval aj vedcov z Ohio State University, ktorí nakoniec objavili čiernu dieru Jednorožec.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close