BezpečnosťSpravodajstvo

Jedna SMS a môžete prísť o úspory! NBÚ upozorňuje na rozmáhajúci sa typ podvodu

NBÚ upozorňuje na rozmáhajúci sa typ podvodu, Smishing. Ide o typ phishingu, pri ktorom kybernetický kriminálnici rozosielajú podvodné SMS správy.

Kybernetickí kriminálnici neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacich obetí. Častokrát využívajú za týmto účelom rôzne bezpečnostné diery v zariadeniach, ale nebránia sa ani aktívnej komunikácii s obeťami. Najčastejšie na komunikáciu využívajú e-maily, ale čoraz častejšie komunikujú aj cez platformy, ako je napríklad WhatsApp, či SMS správy. Za účelom, aby nás presvedčili, aby sme interagovali so správami, neraz sa schovávajú za mená bánk, telekomunikačných operátorov, rôzne doručovateľské služby a ďalšie známe organizácie.

NBÚ upozorňuje na rozmáhajúci sa typ podvodu

Najnovšie Národný bezpečnostný úrad upozorňuje na rozmáhajúcu sa typ útokov, ktorý je čoraz častejším. O čo ide? Smishing! Ak ste sa s týmto pojmom ešte nestretli, tak ide o typ Phishingu, ktorý je rozosielaný prostredníctvom SMS správ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NBÚ upozorňuje na podvodné SMS správy, ktoré sa tvária ako od bánk. Treba ale uviesť, že ich odosielateľ sa môže schovávať aj za inú finančnú inštitúciu. Častokrát v texte správy je informácia, že na vašom bankovom účte sa deje niečo podozrivé. Môže ísť napríklad o neautorizované platby. Na to, aby ste platby autorizovali, resp. pozastavili, tak musíte kliknúť na odkaz v správe, ktorý vedie na podvodnú stránku. Podvodné správy rovnako môžu hlásiť, že vaša platobná karta bola pridaná do rôznych služieb a podobne.

podvodna sprava_NBU
Zdroj: NBÚ, príklad podvodnej správy

Úrad ďalej hovorí, že podvodná stránka, na ktorú smeruje odkaz v texte správy, môže plniť rôzny účel.

„Správa od útočníka môže vyzerať rôzne. Jednou z možností je, že do nej vloží odkaz na škodlivú stránku z ktorej nainštaluje do zariadenia škodlivý kód. Môže pomocou nej od obete vylákať rôzne typy údajov (osobné údaje, údaje o platobných kartách alebo prihlasovacie údaje do finančných služieb – internetbanking). Do SMS vie napísať aj telefónne číslo, na ktoré má obeť ihneď zavolať a konať podľa pokynov útočníka.“ píše úrad na sociálnej sieti.

Úrad rovnako upozorňuje, že odhalenie podvodnej správy je pomerne jednoduché, no ak stratíte opatrnosť, tak vás to môže stáť nemálo peňazí. Obzvlášť pozor si je potrebné dať na číslo, či adresu odosielateľa, z ktorej vám prišla správa. Dôvodom je, že číslo je možné maskovať za meno inštitúcie. Inými slovami, namiesto telefónneho čísla, či e-mailovej adresy odosielateľa, uvidíte meno banky. V prípade stránok, je potrebné sledovať nielen jej výzor, ale najmä adresu, na ktorú vás falošný odkaz zavedie. Častokrát tieto stránky vyzerajú nerozoznateľne od originálnych stránok, avšak v doméne internetovej stránky býva malý preklep.

Podvodna stranka slovenskej sporitelne
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

Národný bezpečnostný úrad v závere hovorí, že pri tomto type správ by sme nemali integrovať s odkazmi a mali by sme ich ignorovať. Dôvodom je, že banky a finančné inštitúcie týmto spôsobom nežiadajú od svojich zákazníkov, aby napríklad niekde vyplnili údaje z karty. V každom prípade, ak sa stretnete s touto situáciou a nie ste si istý, či ide o podvod alebo o regulárnu správu, tak ideálne je kontaktovať svoju banku a informovať sa, o čo ide.

„neodpovedajte, nereagujte, neklikajte na odkazy

zamýšľajte sa či čakáte balík, či ste klientom danej banky, či je správa relevantná

NIKDY neposkytujte cez SMS a textové správy alebo odkazy v nich svoje osobné a finančné údaje

ak vám píše napríklad banka, preverte si správu iným kanálom – napríklad zavolajte na infolinku vašej banky alebo vášmu osobnému bankárovi, ak ho máte“ píše úrad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close