Jeden z prvých dinosaurov so sociálnym správaním: Aké výhody mal lesothosaurus zo života v stáde?

Lesothosaurus sa radí k skupine vtákopanvových dinosaurov, ku ktorej patril aj triceratops.

Lesothosaurus bol jedným z prvých dinosaurov, ktorý vykazoval sociálne správanie
Zdroj: Wikimedia, Unsplash (Fabio Fistarol), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Fosílie objavené v Južnej Afrike, naznačujú že jeden z prvotných druhov dinosaurov mohol vykazovať známky sociálneho správania. Ide o druh Lesothosaurus diagnosticus, ktorý sa radí k jednej z najvýraznejších skupín, do ktorej spadal aj Triceratops horridusIguanodon bernissartensis, informuje portál Natural History Museum.

Paleontológovia odhalili v Južnej Afrike niekoľko fosílií jedincov, ktoré boli naukladané tesne na sebe. To vedcov vedie k teórii, že Lesothosaury vytvárali stáda premávajúce sa po prehistorickom superkontinente Pangea.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Až doteraz sme nemali v rukách dôkazy, ktoré by naznačovali, že lesothosaury žili v skupinách,“ vysvetľuje profesor Paul Barret z Natural History Museum.

Lesothosaurus sa radil do podskupiny vtákopanvových dinosaurov, do ktorej patril aj triceratops. Neskoré vtákopanvové dinosaury mali niekoľko charakteristík – napríklad rohy a volány, ktoré im pomáhali komunikovať, no lesothosaurus tieto charakteristiky nemal. Napriek tomu sa vedci domnievajú, že si lesothosaurus začal vyvíjať určité znaky sociálnej biológie.

Vedci vysvetľujú, že žitie v stáde ponúkalo aj v prehistorickej dobe rovnaké výhody ako dnes. Stádo sa navzájom chránilo pred útokmi predátorov a vyššie počty mohli pôsobiť odstrašujúcim dojmom. Lesothosaurus žil pred približne 190-miliónmi rokov a išlo o pomerne malého dvojnohého dinosaura. Žili v oblasti dnešnej Južnej Afriky a na dĺžku mali približne dva metre.

Sociálne dinosaury

Objavili sa na začiatku jury v období kedy sa svet zotavoval po intenzívnej sopečnej aktivite. Predpokladá sa, že táto činnosť bola príčinou masového vymierania života ku koncu obdobia trias. Toto vymieranie umožnilo dinosaurom cestu na vrchol rebríčka počas nasledujúcich 135-miliónov rokov.

Na začiatku Jury síce dinosaury už existovali, no zatiaľ nešlo o masívne tvory, ktoré poznáme z filmov. Lesothosaurus je dobrým príkladom toho, ako mohli prvé vtákopanvové dinosaury vyzerať. Štúdiou ostatkov troch lesothosaurov výskumníci usudzujú, že mohlo ísť o sociálneho tvora. Zároveň však nevylučujú ani možnosť, že dinosaury len náhodou umreli na rovnakom mieste alebo umreli v iné časové obdobie.

Vykopávky medzi rokmi 2009 až 2015 ale odhalili až 17 ostatkov, ktoré sa nachádzali tesne vedľa seba. Výskum naznačil, že pochované boli v približne rovnakú dobu.

„Až donedávna sme neobjavili veľa fosílií lesothosaurov. Už predtým sme tušili, že mohlo ísť o sociálne zvieratá, no to nebolo dokázané. Postupne si však budujeme nový obraz o tomto tvorovi. Už vieme, že lesothosaurov bolo pomerne dosť a boli to sociálne dinosaury,“ tvrdí Barret.

Štúdia objavených ostatkov zároveň paleontológom prezrádza ako sa tieto dinosaury vyvíjali. Keď jedinec vyrastie do svojich maximálnych rozmerov, mikroštruktúra jeho kostí sa zmení. V prípade lesothosaurov vedci zistili, že rástli rapídne až kým nedosiahli dospelosť. Potom začali uprednostňovať rozmnožovanie pred ďalším rastom. Dospelosť dosiahli do dvoch až štyroch rokov, no maximálnu veľkosť mohli tieto dinosaury dosiahnuť za šesť rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre