BezpečnosťSpravodajstvo

Jeden z najvýznamnejších ruských hackerov, ktorý je aj v hľadáčiku FBI, ochutnal vlastnú „medicínu“, hackli ho!

Ukrajinskí hackeri sa nabúrali do osobného účtu jedného z najvplyvnejších ruských hackerov. Zverejnili o ňom kvantum osobných údajov.

V minulosti sa nekládol tak veľký dôraz na kybernetický priestor. Pre mnohých išlo o akési sekundárne „bojové pole“, ktoré nehrá tak významnú úlohu. No až vpád Ruska na územie Ukrajiny ukázal, že online priestor nemožno podceňovať. Ešte pred vypuknutím samotnej vojny, ruskí hackeri aktívne útočili na Kyjev, aby ochromili schopnosť krajiny brániť sa. V súčasnosti útočia hlavne na kritickú infraštruktúru s cieľom, čo najviac uškodiť domácemu obyvateľstvu.

Na oboch stranách konfliktu stoja významné kybernetické skupiny. No zdá sa, že jedna z popredných postáv ruského kybernetického podsvetia, bola prezradená, informuje portál cybernews.com.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden z najvplyvnejších ruských hackerov bol hacknutý

Skupina hackerov, ktorá vystupuje pod názvom Kiber Sprotyv (Cyber Resistance), sa hackla do osobného účtu Sergeja Alexandroviča Morgačeva. V kybernetickom priestore ide o jednu z najvýznamnejších osôb, ktorá podľa FBI bola i podplukovníkom slúžiacim na hlavnom ruskom riaditeľstve spravodajstva Generálneho štábu ruskej armády (GRU).

Sergej Alexandrovič Morgačev FBI
Zdroj: FBI

Podľa publikovaných správ ide o 45-ročného muža, ktorý stojí na čele slávnej skupiny APT28, známej tiež aj ako Fancy Bear. Tento gang sa dostal do hľadáčika nadnárodných organizácií potom, ako v roku 2016 ovplyvňoval americké voľby prezidenta.

„Morgačev bol medzi 12 osobami obvinenými zo zasahovania do volieb a hľadá ho FBI.“, prízvukuje portál.

Hackerom z Kiber Sprotyv sa podarilo odhaliť množstvo citlivých informácií o Morgačevovi vrátane jeho domácej adresy, poznávacích značiek na aute, umiestnenia tajnej kancelárie ruských hackerov a ľudí spojených s Morgačevom.

Morgačev sa narodil v roku 1977 v Kyjeve na Ukrajine, no dlhé roky stojí na strane Ruska, kde sa aj zdržiava. Podľa zverejnených materiálov Moskve pomáha od augusta 1999. Od augusta 2022 do súčasnosti pracuje ako „Programovací inžinier kategórie 1“ v SPECIAL TECHNOLOGICAL CENTER LLC. Podľa zverejnených materiálov jeho adresa pracoviska je 21 Gzhatskaya str., apt. 53, Petrohrad.

Server, ktorý publikoval informácie, čelil masívnemu útoku

Krátko po zverejnení informácií o proruskom hackerovi, došlo k masívnemu kybernetickému útoku na server InformNapalm, ktorý zasiahol masívny DDoS útok, ktorý dosiahol vrchol jedného milióna požiadaviek za minútu. Pre tých, ktorí nevedia, tak cieľom tohto útoku je vytvoriť tak veľké množstvo požiadaviek na server, až ľudovo povedané, padne.

„Haha, zdá sa, že Fancy Bears 🐻 z ruskej GRU sú veľmi nahnevaní a snažia sa uhasiť naše plamene benzínom, pretože sa odhaduje, že za poslednú hodinu naliali potrubím asi 5 000 dolárov, aby zorganizovali super silný útok DDoS na našu stránku, aby sme aspoň ako-tak spomalili šírenie informácií o hacknutí podplukovníka Morgačeva…“, píše na sociálnej sieti Telegram server InformNapalm.

Záverom treba povedať, že aktuálne nie je možné riadne verifikovať informácie, ktoré hackeri zverejnili, no reakcia proruských hackerov naznačuje, že Kiber Sprotyv im stúpli na otlak.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close