Jeden z najvýznamnejších editorov ruskej Wikipédia bol zatknutý. Upravoval články o vojne na Ukrajine
Zdá sa, že Rusko sa dosť zúfalo snaží potlačiť pravdu o prebiehajúcej a nevyprovokovanej invázii na Ukrajinu.
Zdá sa, že Rusko v súvislosti s aktuálnou cenzúrou internetu a obmedzovaním „nesprávnych“ informácií, je čoraz aktívnejšie. Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva zatknutie jedného z popredných editorov ruskej Wikipédie.
Ide konkrétne o Marka Bernsteina, ktorý bol zatknutý 10. marca a to z dôvodu, že údajne „distribuuje falošné protiruské materiály“, píše portál TheVerge.com, ktorý upozorňuje na tému. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jedného z 50 najaktívnejších tvorcov ruskej Wikipédia, ktorý doposiaľ editoval viac ako 200-tisíc článkov. V súčasnosti je jeho účet označený ako „zablokovaný na neurčito“. K samotnému zatknutiu malo dôjsť na pôde susedného štátu v Bielorusku.
Portál sa odvoláva na telegramovú skupinu GOBUPiK (pozn. redakcie: GOBUPiK je bieloruský úrad bojujúci proti organizovanému zločinu a korupcii v Bielorusku), kde bolo zverejnené video, ako bol zatknutý. Okrem iného naprieč skupinou boli zdieľané aj jeho osobné údaje.
„Hlavné riaditeľstvo boja proti organizovanému zločinu a korupcii v Bielorusku (GUBOPiK) zadržalo redaktora Wikipedie Marka Bernsteina, známeho aj pod užívateľským menom Pessimist2006“ píše TheVerge.com.
“One of Russian Wikipedia’s most prolific editors, Mark Bernstein, was arrested by Belarusian forces over the weekend.” https://t.co/JCkpJ4JLiR
— Nicole Perlroth (@nicoleperlroth) March 15, 2022
K zatknutiu redaktora došlo z dôvodu, že údajne nepravdivo upravoval články o invázii Ruska na Ukrajine. Jeden z posledných článkov, ktorý editoval „Ruská invázia na Ukrajinu“, bol prečítaný viac ako 7 miliónov krát, píše portál haaretz.com.
Neprehliadni
Zaujímavosťou ruskej Wikipédia je, že zatiaľ, čo naprieč sociálnymi sieťami a médiami sú častokrát zdieľané zavádzajúce správy, tak Wikipédii sa podarilo zostať vo veľkej miere vecnou.
Pre tých, ktorí nevedia, tak Wikipédia má obrovský vplyv na šírenie informácií a to nielen naprieč Ruskom, či Bieloruskom, ale naprieč celým svetom. Záverom treba uviesť, že ruský štátny regulátor médií, Roskomandzor, sa snaží robiť všetko preto, aby mali informácie naprieč internetom pod dohľadom. V posledných dňoch došlo napríklad k obmedzeniu prístupu ľudí k sociálnej sieti Instagram, či k obmedzeniu viacerých médií, ktoré označili „špeciálnu vojenskú operáciu“ ako vojnu, či inváziu. Rusi majú taktiež obmedzený prístup aj k Facebooku, či Twitteru. Rovnako úrad dozerá aj na dodržiavanie nariadenia, ktoré hovorí o tom, že média môžu publikovať len tie informácie o vojne, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.
Komentáre