Spravodajstvo

Jeden z najvýznamnejších editorov ruskej Wikipédia bol zatknutý. Upravoval články o vojne na Ukrajine

Zdá sa, že Rusko sa dosť zúfalo snaží potlačiť pravdu o prebiehajúcej a nevyprovokovanej invázii na Ukrajinu.

Zdá sa, že Rusko v súvislosti s aktuálnou cenzúrou internetu a obmedzovaním „nesprávnych“ informácií, je čoraz aktívnejšie. Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva zatknutie jedného z popredných editorov ruskej Wikipédie.

Ide konkrétne o Marka Bernsteina, ktorý bol zatknutý 10. marca a to z dôvodu, že údajne „distribuuje falošné protiruské materiály“, píše portál TheVerge.com, ktorý upozorňuje na tému. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jedného z 50 najaktívnejších tvorcov ruskej Wikipédia, ktorý doposiaľ editoval viac ako 200-tisíc článkov. V súčasnosti je jeho účet označený ako „zablokovaný na neurčito“. K samotnému zatknutiu malo dôjsť na pôde susedného štátu v Bielorusku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál sa odvoláva na telegramovú skupinu GOBUPiK (pozn. redakcie: GOBUPiK je bieloruský úrad bojujúci proti organizovanému zločinu a korupcii v Bielorusku), kde bolo zverejnené video, ako bol zatknutý. Okrem iného naprieč skupinou boli zdieľané aj jeho osobné údaje.

„Hlavné riaditeľstvo boja proti organizovanému zločinu a korupcii v Bielorusku (GUBOPiK) zadržalo redaktora Wikipedie Marka Bernsteina, známeho aj pod užívateľským menom Pessimist2006“ píše TheVerge.com.

K zatknutiu redaktora došlo z dôvodu, že údajne nepravdivo upravoval články o invázii Ruska na Ukrajine. Jeden z posledných článkov, ktorý editoval „Ruská invázia na Ukrajinu“, bol prečítaný viac ako 7 miliónov krát, píše portál haaretz.com.

Wikipedia_clanok o invazii
Zdroj: haaretz.com, Printscreen článku

Zaujímavosťou ruskej Wikipédia je, že zatiaľ, čo naprieč sociálnymi sieťami a médiami sú častokrát zdieľané zavádzajúce správy, tak Wikipédii sa podarilo zostať vo veľkej miere vecnou.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Wikipédia má obrovský vplyv na šírenie informácií a to nielen naprieč Ruskom, či Bieloruskom, ale naprieč celým svetom. Záverom treba uviesť, že ruský štátny regulátor médií, Roskomandzor, sa snaží robiť všetko preto, aby mali informácie naprieč internetom pod dohľadom. V posledných dňoch došlo napríklad k obmedzeniu prístupu ľudí k sociálnej sieti Instagram, či k obmedzeniu viacerých médií, ktoré označili „špeciálnu vojenskú operáciu“ ako vojnu, či inváziu. Rusi majú taktiež obmedzený prístup aj k Facebooku, či Twitteru. Rovnako úrad dozerá aj na dodržiavanie nariadenia, ktoré hovorí o tom, že média môžu publikovať len tie informácie o vojne, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close