Jeden z najvýraznejších evolučných skokov: Vedci objavili najskorší dôkaz, kedy si ľudia začali variť na ohni!

Výskum vedeckého tímu objavil státisíce rokov staré ostatky rýb, ktoré vykazujú známky tepelnej úpravy.

kedy si ludia zacali varit
Zdroj: Ella Maru (Tel Aviv University)

Moment, kedy naši predkovia ovládli oheň, sa považuje za bod v evolúcii človeka, ktorý výrazným spôsobom ovplyvnil naše ďalšie smerovanie. Vedcom z Tel Aviv University sa v spolupráci s ďalšími univerzitami podarilo objaviť pozostatky 780-tisíc rokov starej ryby, ktorá nesie známky tepelného upravenia. Pred týmto objavom sa predpokladalo, že človek začal používať oheň na úpravu jedla pred 180-tisíc rokmi.

Veľa vecí ohľadom našich predkov sú predmetmi obšírnych diskusií a používanie ohňa na varenie je jednou z nich. Najnovšie objavy by tak mohli usmerniť viac ako sto rokov prebiehajúcu vedeckú debatu, informuje Eurekalert. Štúdiu viedol tím expertov v odboroch archeológie a oceánológie. Tí tvrdia, že objav je dôkazom toho, akú dôležitú úlohu hrali ryby v jedálničku prvých ľudí. Tepelne upravené ostatky objavili na nálezisku Gesher Benot Ya’qob a aj vďaka nim dokázali rekonštruovať populáciu rýb v jazere Hula.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum ukázal, že v jazere žili druhy, ktoré dnes už na svete nenájdeme. Jedným z nich bol aj druh obrej ryby pripomínajúcej kapra. Tento druh mohol dosiahnuť dĺžku až dvoch metrov. Jazero Hula bolo domovom pre množstvo rýb a preto niet divu, že sa nimi naši predkovia častokrát živili. Autori štúdie zároveň predpokladajú aj to, že prehistorický ľudia poznali špeciálne techniky, ako si ryby pripraviť.

Hlavným cieľom štúdie však bola schopnosť našich predkov využiť oheň na prípravu jedla a pochopenie výhod tepelne upraveného mäsa. To, že boli uvarené zistili vedci na základe kryštálov, ktoré sa vytvorili na zubnej sklovine objavených rýb. Tie vznikli pri teplotách vhodných na varenie a autori štúdie vylúčili, že by išlo o spontánny požiar, do ktorého sa jedince dostali.

Schopnosť založiť oheň

Doteraz sa predpokladalo, že umenie kontrolovať oheň bolo spojené najmä so vznikom nášho vlastného druhu, Homo sapiens.

„Zatiaľ ide o najstarší dôkaz používania ohňa našimi predkami. Dokazuje, že mali pomerne vyspelé kognitívne schopnosti a chápali nielen svoje prostredie, ale aj zdroje, ktoré im toto prostredie poskytovalo. Poznali životné cykly odlišných druhov rastlín a živočíchov. Schopnosť vytvoriť oheň sa považuje za výrazný evolučný skok, pretože tepelná úprava jedla umožňuje optimálnejšie využitie dostupných zdrojov,“ vysvetľuje profesor Naama Goren-Inbar, riaditeľ archeologického náleziska.

Konzumácia varených potravín znižuje celkové množstvo energie, ktoré musí telo vynaložiť na ich rozloženie. To umožňuje vývoj ďalších fyzických systémov. Zároveň to však vedie aj k zmenám tvaru čeľuste a lebky. Podľa niektorých odborníkov je konzumácia rýb to, čo urobilo človeka človekom. V rybom mäse sa totiž nachádzajú omega-3 mastné kyseliny, zinok, jód a iné látky, dôležité pre vývoj mozgu. Prví predkovia človeka začali ryby konzumovať pred približne 2miliónmi rokov, no až ich tepelná úprava predstavovala výraznú zmenu v evolúcii našich predkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre