Je virtuálna pamäť RAM smartfónu efektívna? Pozrite sa, kedy má v skutočnosti význam mať ju aktívnu

Virtuálna pamäť RAM smartfónu neznamená nutne vyšší výkon zariadenia. Nie je totiž ani zďaleka výkonná, ako tá klasická RAM.

RAM pamat v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

V poslednej dobe čoraz viac smartfónov získava funkciu virtuálnej pamäte RAM. Do smartfónov prichádza prostredníctvom softvérovej aktualizácie a pod týmto pojmom si mnohí predstavia vyšší možný výkon zariadenia, no nie je to úplne tak. Táto novinka v smartfónoch je o niečo zložitejšia ako znie a nie vždy nám musí priniesť vyšší výkon za každú cenu. Kedy je teda výhodné túto funkciu pre navýšenie pamäte RAM výhodné i pre nás a kedy je úplne zbytočné mať túto funkciu aktívnu? Odpoveď nám prináša portál Techradar.com a my sa na to teraz pozrieme spoločne.

Ako virtuálna RAM funguje?

Pre začiatok si vysvetlíme na čo virtuálna pamäť RAM vôbec slúži a ako funguje. Najjednodušie vysvetlenie pre túto funkciu smartfónov je také, že pri aktívnej virtuálnej pamäti RAM si smartfón „ukrojí“ kúsok úložiska a následne ho využije ako dodatkovú pamäť RAM. Vďaka tomu sa úroveň našej pamäte RAM navýši. My sa tak môžeme domnievať, že náš smartfón bude mať nakoniec o niečo vyšší výkon. Nie je to však úplne pravda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dlhšiu dobu totiž prevláda mýtus, že čím viac pamäte RAM, tým výkonnejší smartfón je. Ako však teraz už viete, je to mýtus a niekedy je prebytok pamäte RAM viac na škodu ako k úžitku. Vďaka virtuálnej pamäti si tak môžeme polepšiť v niektorých prípadoch až o 3GB pamäte RAM. Prečo si však nie vždy s týmto úložiskom polepšíme?

Virtuálna pamäť nemusí vždy pomôcť

I keď sa táto funkcia môže zdať ako fajn nápad, náš smartfón s týmto úložiskom ráta až vo chvíli, kedy je naša pamäť RAM plná. Pri pracovaní s viacerými aplikáciami súčasne sa nám tak nestane, že by začal menej podstatné úkony vypínať. Využije však dovtedy „spiacu“ pamäť úložiska. To sa však ani zďaleka nevie vyrovnať klasickej pamäti RAM, a preto by sme nemali rátať s tým, že je náš smartfón s aktívnou funkciou rozšírenia pamäte rýchlejšie či plynulejšie.

Keď sa pozrieme na úložisko typu UFS 3.1, ktoré je dnes využívané vo väčšine smartfónov, môže sa nám zdať celkom rýchle. Na druhú stranu sa však stále nevie vyrovnať klasickej pamäti RAM, ktorá je v smartfóne prítomná fyzicky, nie softvérovo. A keďže sa do virtuálnej časti pamäte RAM presúvajú skôr menej náročné procesy, rozdiel vo výkone bude v konečnom dôsledku minimálny. Mať aktívnu virtuálnu pamäť RAM je teda výhodné pri práci s viacerými aplikáciami. Ak však nepotrebujete pracovať s multitaskingom a využívate menej náročné aplikácie, virtuálna pamäť RAM vám na výkone nepridá.

Je vo vašom smartfóne dostupná virtuálna pamäť RAM? A využívate ju? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre