SpravodajstvoVeda a výskum

Je veľký tresk niečo jedinečné, alebo sa mohol odohrať viackrát?

Kozmológovia z celého sveta sa pokúšajú odhaliť jednu z najväčších záhad vesmíru

Za posledné roky vedci urobili výrazné pokroky, čo sa týka chápania nášho vesmíru a jeho vzniku, tvrdí vedec z Fermi National Accelerator Laboratory, Dan Hooper. Zároveň však priznáva, že nemáme žiadnu predstavu o tom, čo sa odohralo tesne po veľkom tresku, píše portál DailyGalaxy.

Teória veľkého tresku je všeobecne uznávanou teóriou o vzniku všetkého, čo poznáme. Ak si zoberieme expanziu vesmíru, teplotu kozmického mikrovlnného pozadia, či prítomnosť rozličných prvkov, všetko sedí. Všetky údaje napovedajú, že vesmír vznikol presne tak, ako predpovedala táto teória. Z tohto uhla pohľadu sa môže zdať, že pochopiť vznik vesmíru nie je až tak zložitý proces.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hooper napísal knihu, v ktorej hovorí o štyroch základných záhadách, ktoré momentálne vyťažujú kozmológov. Dvoma najväčšími sú záhady temnej hmoty a temnej energie. Hooper tvrdí, že naše vedomosti o tejto dvojici fenoménov sa rovnajú vedomostiam, ktoré mali o vzduchu ľudia z roku 1850.

„Vedeli sme že existuje, no netušili sme, z čoho sa skladá,“ píše Hooper.

Najväčšie záhady vesmíru

Temná energia je podľa neho zaujímavejšia než temná hmota. Tvrdí, že by mohla pomôcť vyriešiť ďalšiu zo záhad modernej kozmológie – Čoraz zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Fyzici totiž objavili, že posledných 7-miliárd rokov sa expanzia vesmíru zrýchľuje. Stojí za tým doposiaľ neznáma sila a predpokladá sa, že tou silou môže byť práve temná energia.

Vedci momentálne nedokážu nájsť odpovede, no tie sa podľa všetkého ukrývajú v momente, ktorý sa odohral bezprostredne po veľkom tresku. V tomto momente sa mohli odohrať zásadné interakcie, ktoré utvárali vesmír do takej podoby, ako ho poznáme dnes. Všetko sa to však odohralo vo veľmi malý zlomok sekundy, tvrdí Hooper. Ide o tak malé čísla, že ich je ťažké si predstaviť.

Napriek tomu však ide o zásadné momenty, ktoré by nás mohli naučiť o priestore okolo nás. Hooper zároveň tvrdí, že veľký tresk nemusel byť iba jeden. Predstavuje si, že rovnako, ako vznikol náš vesmír, mohol iný veľký tresk viesť ku vzniku ďalšieho vesmíru. Tieto vesmíry by sa nachádzali v jednom obrovskom priestore a boli by oddelené nepreniknuteľnou hranicou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close