Je tu prvá správa o počasí od našej najbližšej hviezdy a je to zlá správa pre život

Sú to zlé správy hlavne kvôli planéte Proxima b, ktorá sa považovala za obývateľnú planétu

NASA cerveny trpaslik red_dwarf
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center

Astronómovia začali pomaly tušiť, že náš najbližší hviezdny sused, Proxima Centauri, nebude vhodným miestom pre život. V roku 2017 odhalili stopy masívnej erupcie, ktorá silou desaťkrát prevyšovala erupcie nášho Slnka, píše portál Science Alert.

Sú to zlé správy hlavne kvôli planéte Proxima Centauri b, ktorá pravdepodobne nebude obývateľná. Nie sú to však jediné novinky, ktoré znižujú šance planéty. Podľa najnovších objavov je pravdepodobné, že Proxima Centauri môže taktiež produkovať podobné koronálne výrony, ako naše Slnko. Ide o veľké množstvo ionizovanej plazmy a elektromagnetickej radiácie. Koronálne výrony hmoty väčšinou bývajú oveľa väčšie, ako solárne erupcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hviezda Proxima Centauri sa od nás nachádza len 4.2-svetelných rokov. V roku 2016 sa vedcom podarilo v sústave objaviť skalnatú planétu, ktorá sa nachádzala v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Znamená to, že akákoľvek voda na povrchu by mohla existovať v kvapalnom skupenstve. Vďaka tomu vedci dúfali, že by sa na nej mohol vyskytovať život.

Nevhodné podmienky

Tieto nádeje však s poslednými objavmi upadajú. Proxima Centauri je červený trpaslík. Sú to relatívne malé a chladné hviezdy, no dokážu byť aj veľmi nepriaznivé. Svoje okolie zaplavujú častými a silnými erupciami, vďaka čomu je vznik života v ich blízkosti veľmi nepravdepodobný. Planéty, ktoré obiehajú okolo podobnej hviezdy sa týmto výronom nedokážu brániť ani s pomocou magnetického poľa.

Solárne erupcie, ani koronálne výrony hmoty však nie sú v prípade červených trpaslíkov dobre zaznamenané. Astronóm Andrew Zic sa preto so svojim tímom rozhodol pátrať po stopách. Keď u nás v Slnečnej sústave dôjde ku koronálnemu výronu hmoty, objaví sa aj rádiový signál. Ten môže prezrádzať podobnú aktivitu hviezdy.

„Náš výskum ukazuje, že najpočetnejšie hviezdy v našej galaxii, červené trpaslíky, nebudú vhodným miestom, kde by sme vedeli nájsť život,“ hovorí Andrew Zic.

Tím astronómov preto použil výkonný rádiový teleskop ASKAP (pozn. redakcie: Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Práve vďaka nemu sa im podarilo odhaliť erupciu a aj sprievodný rádiový signál, prichádzajúci zo sústavy Proxima Centauri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre