Je to v podstate vesmírna krádež: Výskum odhaľuje záhadu vzdialených planét v okolí masívnych hviezd

Autori v novej práci nahliadli do hustých hviezdotvorných regiónov a zistili, prečo sa tam nachádzajú planéty, ktoré by nemali existovať.

Vedci odhaľujú záhadu plynných obrov, ktoré našli v okolí masívnych hviezd. V podstate je to planetárna krádež
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Masívne plynné obry s hmotnosťou Jupitera, najväčšej planéty v Slnečnej sústave, môžu byť v hustých hviezdotvorných regiónoch ukradnuté zo sústavy alebo ich môže zachytiť masívna hviezda, tvrdí výskum z University of Sheffield.

Práca vedcov je odpoveďou na nedávno publikovanú štúdiu, ktorá objavila planéty podobné Jupiteru obiehať okolo masívnych hviezd v naozaj veľkej vzdialenosti. Ide o niekoľko stoviek astronomických jednotiek (pozn. redakcie: Astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka, čo je približne 150-miliónov km).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako tieto planéty vznikali ostávalo dlhú dobu záhadou. Masívne hviezdy vyžarujú do okolia obrovské množstvo radiácie, ktorá spravidla nedovolí planétam narásť do rozmerov Jupitera. V novej práci však astronómovia naznačujú, že tieto planéty môžu byť ukradnuté z iných sústav. Ak sa radia medzi túlavé planéty, môže ich zachytiť gravitácia masívnej hviezdy.

To sa deje hlavne v hviezdotvorných regiónoch, kde sa môžu pokope nachádzať tisíce hviezd. Masívnejšie objekty majú väčší gravitačný vplyv ako napríklad hviezdy podobné nášmu Slnku. Gravitácia masívnych hviezd ovplyvňuje aj planéty, ktoré sa v tomto regióne môžu nachádzať.

„V podstate ide o planetárnu krádež. Počítačovými simuláciami sa nám podarilo dokázať, že hviezdy kradnú v hviezdotvorných regiónoch planéty v priemere raz počas prvých 10-miliónov rokov evolúcie,“ vysvetľuje Emma Daffern-Powell, ktorá sa podieľala na štúdii.

Ukradnuté z domova

Planéty, ktoré skončili v sústave „krádežou“ alebo zachytením sa nazývajú BEAST (pozn. redakcie: B-star Exoplanet Abundance Study). Ďalší z autorov štúdie, doktor Richard Parker vysvetľuje, že planéty BEAST sú novou kategóriou exoplanét. V tejto kategórií možno nájsť planéty, ktoré vykazujú mimoriadnu diverzitu a odlišnosť od čohokoľvek, čo môžeme nájsť v našej Slnečnej sústave.

V rámci pozorovaní hľadajúcich planéty BEAST sa vedcom podarilo objaviť aj najmenej dve planéty masívnejšie ako Jupiter. Tie obiehali okolo masívnych hviezd. Teoreticky mohli vzniknúť, no je mimoriadne náročné predstaviť si ich rásť v tak nepriateľskom prostredí.

„V okolí masívnych hviezd môže radiácia zničiť planétu skôr, než stihne vzniknúť,“ vysvetľuje Richard Parker.

Simulácie však ukazujú jasne. Pravdepodobnosť, že by plynný obor dokázal vzniknúť v prostredí okolo masívnej hviezdy je malá, planéty môžu byť pritiahnuté gravitačnou silou gigantického objektu. Vo vedeckých kruhoch teda začína aj na základe tohto výskumu prevládať teória, že planéty vo vzdialenosti viac ako 100 astronomických jednotiek nemusia obiehať okolo hviezdy, pri ktorej sa narodili.

Výskum je zároveň súčasťou väčšieho programu. Ten zisťuje jedinečnosť Slnečnej sústavy tým, že preskúmajú tisíce ďalších planetárnych sústav v našej galaxii. Ak existuje mnoho podobných sústav, znamená to, že aj v iných kútoch Mliečnej dráhy by sa mohla nachádzať planéta s vhodnými podmienkami pre život a možno aj s nejakými druhmi organizmov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre