Je to oficiálne potvrdené, podarilo sa! Roveru Perseverance sa podarilo získať prvú vzorku hornín z povrchu Marsu

Máme prvé vzorky hornín z Marsu! NASA oficiálne potvrdila, že odber hornín z povrchu Marsu, ktorý prebehol 2. septembra, bol úspešný.

Rover Perseverance_aktualna udalost
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Len niekoľko dní dozadu sme informovali, že roveru Perseverance sa pravdepodobne podarilo úspešne odobrať vzorky hornín z povrchu Marsu. Americká NASA, bola však na vyjadrenia opatrná a radšej tento úspech oficiálne nepotvrdila. Dôvodom tohto kroku bolo, že NASA mala za sebou už jeden neúspešný pokus, ktorý sa odohral ešte v auguste tohto roka. Najnovšie sa však všetko mení.

NASA potvrdzuje úspešný odber hornín

Zatiaľ, čo v auguste NASA neočakávane narazila na štruktúru hornín, ktorá sa v tubách určených na uchovanie rozpadla a tým pádom neskôr vypadla, tak aktuálne, americká vesmírna agentúra hlási, že všetko prebehlo tak, ako malo. Samotný vrt prebehol 2. septembra, teda začiatkom tohto mesiaca. Na tému upozorňuje TASR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to oficiálne: Podarilo sa nám zachytiť, zapečatil a uložil prvú vzorku, ktorá bola kedy vyvŕtaná na inej planéte, v snahe vrátiť vzorky na Zem. Je to prvá vzorka z jedinečnej marťanskej kamennej zbierky“ uviedla NASA na Twitteri v mene vozidla Perseverance.

Ešte v priebehu minulého týždňa NASA informovala, že hoci počiatočné fotografie a údaje zaslané roverom späť na Zem naznačovali, že odber vzoriek hornín prebehol úspešne, tak aj napriek tomu, nemôžu úspešný odber vzoriek potvrdiť. To sa však teraz zmenilo. Dôvodom je analýza ďalších fotografií s lepším osvetlením, ktoré úspešný odber hornín potvrdili.

Mimochodom, odber vzoriek prebehol približne 800 metrov vzdialený od miesta, kde sa o odber pokúsili prvýkrát. Celkovo sa očakáva, že NASA zozbiera približne 30 obdobných vzoriek. Späť na Zem by sa mohli dostať v priebehu ďalších misií, niekedy okolo roku 2030. Vedci veria, že odobraté vzorky hornín by nám mohli odhaliť, či bol na Marse v minulosti prítomný život, alebo nie.

Rovnako za spomenutie stojí pripomenúť, že v rámci misie Perseverance, sa na povrch Marsu dostal aj dron Ingenuity, prostredníctvom ktorého sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného telesa, ako je Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre