Je to oficiálne! Nový Huawei Mate 30 nebude predávaný s aplikáciami od spoločnosti Google

Veľký otáznik stále visí aj nad samotným operačným systémom Android

Huawei Mate 30 Pro
Via Gizchina.com

Nadchádzajúce vlajkové smartfóny spoločnosti Huawei, patriace pod modelový rad Mate 30, nebudú vybavené aplikáciami a online službami spoločnosti Google. Ohrozený je aj samotný operačný systém Android, nad ktorým stále visí veľký otáznik a to aj napriek tomu, že nové smartfóny od čínskeho giganta budú predstavené už 18. septembra, informuje agentúra Reuters.

V Huawei vládne neistota

Nová séria smartfónov Mate 30 pôvodne nemala byť ovplyvnená nedávnymi zmenami v rámci obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Najnovšie správy zo zahraničia ale doterajšie špekulácie definitívne pochovali. „Huawei Mate 30 nebude možné predávať s licencovanými aplikáciami a službami spoločnosti Google a to kvôli zákazu predaja služieb z USA spoločnosti Huawei,“ povedal hovorca spoločnosti Google agentúre Reuters. „Dočasné uvoľnenie obchodných sporov zo strany USA sa netýka nových výrobkov, podobne akým bude nový Mate 30.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci spoločnosť Google vo svojom vyhlásení jasne povedala, že licencované služby pre Huawei Mate 30 dostupné nebudú, samotný čínsky gigant sa ešte nevzdáva. „Huawei bude naďalej používať operačný systém Android a ekosystém, ak nám to vláda USA umožní,“ uviedol hovorca spoločnosti Huawei Joe Kelly pre agentúru Reuters. „V opačnom prípade budeme pokračovať vo vývoji vlastného operačného systému a ekosystému.“

Ako je to so samotným Androidom?

Operačný systém na nových smartfónoch zo série Mate 30 síce ohrozený je, no Huawei má stále možnosť siahnuť po riešení, ktoré často využívajú menší výrobcovia. Čínsky technologický gigant s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť používať open-source verziu Androidu tak či tak. Klasická verzia Androidu síce open-source je, no väčší výrobcovia uzatvárajú so spoločnosťou Google licencované dohody, ktoré zväčša zahŕňajú aj využívanie rôznych služieb spoločnosti Google, napríklad ako Gmail, či Mapy Google.

Finálnu verziu sa dozvieme až 18. septembra

Z vyjadrení oboch spoločností je jasne vidieť, že ani jedna strana aktuálne na 100 percent netuší, ako sa celá situácia nakoniec vyvinie. Na finálnu verziu dohody ohľadom novej série smartfónov Mate 30 si tak musíme počkať do ich samotného predstavenia, ktoré by sa malo konať už 18. septembra v nemeckom Mníchove.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre